Skoči na glavni sadržaj

Izvorni znanstveni članak

Zajednica Sclerochloo-Polygonetum avicularis u vegetaciji utrina sjeveroistočne Hrvatske

Ljerka Marković ; Hrvatska


Puni tekst: njemački pdf 895 Kb

str. 87-94

preuzimanja: 458

citiraj


Sažetak

Trava tvrdika, Schlerochloa dura (L.) PB. uspijeva u vegetaciji utrina Sredozemlja, Panonske nizine i nekih suših predjela srednje Evrope. Dok je u flori Hrvatske tvrdika već odavno poznata u primorskim i kontinentalnim područjima, s obzirom na vegetaciju utrine s tvrdikom
dosad su istražene samo u primorju. U ovom prilogu iznose se rezultati višegodišnjih fitocenoloških istraživanja vegetacije utrina s tvrđikom u kontinentalnom području Hrvatske*. Iako je ovim istraživanjima bilo obuhvaćeno čitavo to područje, utrine s tvrđikom utvrđene su samo u sjeveroistočnom dijelu (sl. 1).
Floristički sastav istraživane vegetacije prikazan je u tabeli 1 na osnovi 12 fitocenoloških snimaka, koje potječu iz šire okolice Đakova (Potnjani, Đakovački Selci i Gorjani), Osijeka, Dalja, Belog Manastira, Borova, Trpinje, Vinkovaca i Sotina. Usporedba istraživanih sastojina tvrdike sa srodnom vegetacijom iz drugih područja naše zemlje i drugih evropskih zemalja (tabela 2) jasno pokazuje da one pripadaju zajednici Schlerochloo-Polygonetum avicularis (Gams 1927) Soö 1940. Prisutnost vrsta Matricaria chamomilla i Malva pusilla odvaja naše sastojine zajednice Schlerochloo-Polygonetum avicularis od srednjoevropskih i ukazuje na njihovu pripadnost jugoistočnoevropskoj rasi zajednice (uspor. Korneck 1969:208). Istovremeno zbog svog geografskog položaja istraživane sastojine pokazuju veću termofilnost od ostalih. Zbog toga one su po svojemu sastavu nešto bliže sastojinama mediteranske zajednice Coronopo-Sclerochloetum durae ( = Sclerochloetum durae) od ostalih. To se naročito vidi u pojavi vrste Rumex pulcher, koje nema u drugim sastojinama zajednice Sclerochloo-Polygonetum avicularis, a pojavljuje se u sastojinama zajednice Coronopo-Sclerochloetum durae iz mediteranskog područja. Unatoč tome naše sastojine ne mogu se priključiti zajednici Coronopo-Sclerochloetum durae. U njima, naime, nedostaje skupina mediteranskih vrsta (Hordeum leporinum, Centaurea calcitrapa, Malva sylvestris, Capsella rubella, Plantago coronopus i dr.), koja je prisutna u sastojinama zajednice Coronopo-Sclerochloetum durae na području Sredozemlja. Obilnom nazočnošću vrste Verbena officinalis i prisutnošću vrste Anthemis cotula istraživane sastojine razlikuju se od ostalih evropskih sastojina zajednice Sclerochloo-Polygonetum avicularis.
Na istraživanom području sjeveroistočne Hrvatske zajednica Scle- rochloo-Polygoneium avicularis naseljuje suha i sunčana staništa, koja su izložena intenzivnom gaženju (rubovi cesta i putova).
Dosadašnje poznavanje rasprostranjenosti zajednice Schlerochloo- Polygonetum avicularis u Hrvatskoj (si. 1) upućuje na njezinu vezanost za područje suphumidne klime. Obilježuju ga srednja godišnja temperatura zraka od 11 do 12° C, srednja godišnja količina oborina od 600— 800 mm, te 4—6 semiariđnih i aridnih mjeseci u toku vegetacijske sezone (IV—IX), po čemu se ono ubraja među najtoplije i najsuše dijelove kontinentalne Hrvatske. U biljnogeografskom pogledu to se područje podudara s pojasom vegetacije reda Quercetalia pubescentis, u granicama prema Ilijaniću (1966 : 178, si. ld).

Ključne riječi

vegetacija utrina; Sclerochloo-Polygonetum avicularis; sjeveroistočna Hrvatska

Hrčak ID:

158346

URI

https://hrcak.srce.hr/158346

Datum izdavanja:

31.12.1979.

Podaci na drugim jezicima: njemački

Posjeta: 1.380 *