Skoči na glavni sadržaj

Recenzija, prikaz

Planet Zemlja kao zajednička domovina svih ljudi - Šimun Šito ĆORIĆ, Putokazi s jednog planeta, Zagreb, Kršćanska sadašnjost, 2022, 404 str.

Ljiljana Matković-Vlašić


Puni tekst: hrvatski pdf 70 Kb

str. 236-237

preuzimanja: 161

citiraj

Preuzmi JATS datoteku


Sažetak

Ključne riječi

Hrčak ID:

315173

URI

https://hrcak.srce.hr/315173

Datum izdavanja:

15.3.2024.

Posjeta: 441 *



Planet Zemlja kao zajednička domovina svih ljudi

Šimun Šito ĆORIĆ, Putokazi s jednog planeta, Zagreb, Kršćanska sadašnjost, 2022, 404 str.

Ljiljana Matković-Vlašić

ljmvlasic@gmail.com

Fra Šimun Šito Ćorić nizu svojih objavljenih djela pridodao je još jedno, objavljeno 2022. godine u Kršćanskoj sadašnjosti u Zagrebu, a pod naslovom Putokazi s jednog planeta. Ova knjiga sa svojih četiristotinjak stranica na prvi pogled zbunjuje. Ima dijelova koji bi mogli biti zasebna knjiga, ali sve ih ipak povezuje autobiografsko, gotovo dnevničko pisanje koje, zahvaljujući autorovoj empatiji i okrenutosti čovjeku i svijetu, nalikuje prijateljskom pozivu na kavu. Sjedni i malo poslušaj što bih ti htio reći, kao da nam kazuje. Ako prihvatimo taj poziv, pridružit ćemo se ovom svestranom franjevačkom redovniku koji nas svojom erudicijom i znatiželjom uvodi u dinamiku vlastita života, a i više od toga.

Knjiga ima osam cjelina, svaka sa svojim naslovom i s mnogo kraćih poglavlja. Može se čitati redom od početka do kraja, ali i preskačući neka poglavlja i zatim vraćajući im se, jer čitatelj brzo uviđa da i ono što je izostavio zaslužuje pozornost. Ovakvo je čitanje moguće, jer je svako i najmanje poglavlje cjelina za sebe. Te cjeline poput kamenčića mozaika čine cjelokupnu sliku, zapravo jedan nesvakidašnji život. Valja se osobito osvrnuti na putopisne sadržaje i susrete s Hrvatima u raznim krajevima svijeta. Nećemo zateći suhoparno nabrajanje znamenitosti, nego proživljeno, često duhovito zaustavljanje na detaljima koji su se autora dojmili više svojom ljudskošću i nadnaravnom ljepotom nego razvikanom turističkom propagandom. Upoznat ćemo tako indijanska plemena, o kojima ništa nismo znali, saznat ćemo o španjolskoj kolonijalnoj surovosti i podlosti, o dalekim zemljama u koje nikada nismo zakoraknuli, vrlo često o susretima s Hrvatima koji žive zaista posvuda, ali ne zaboravljaju svoju domovinu. Posebno valja istaći takve susrete u Australiji, Mađarskoj, Novom Zelandu, Peruu, Rumunjskoj, Slovačkoj...

No Šimun Šito Ćorić nije samo svjetski putnik nego je i priznati znanstvenik, psiholog, organizator i voditelj međunarodnih kongresa, glazbenik, bolje reći: umjetnik koji zapaža ono što bi običan smrtnik previdio. U knjizi će se naći i posve privatne poteškoće, kao one uz Domovinski rat (bratovo uhićenje), uz vlastito zdravlje, uz smrt roditelja, a sve to autora približava čitatelju, ne kao čitatelju nego kao prijatelju kojem se povjerava. Netko bi možda opazio da takvi dijelovi ne pristaju u Putokaze. Pa i ne pristaju. Mnogo je dobrih knjiga napisano s nekim neusklađenim stranicama. To ne mora smetati, ali svakako iznenađuje.

Čitajući ovu knjigu, raznoliku po sadržaju, punu korisnih informacija (o sv. Jeronimu saznat ćemo možda više nego bilo gdje drugdje), pisanu slikovitim rječnikom, osjećat ćemo se bolje nego prije, jer smo bili ne samo promatrači nego, moglo bi se reći, i sudionici neočekivanih zbivanja. Naime, rijetko kojem autoru uspijeva čitatelja tako povući za sobom kao što je to uspjelo fra Šimunu Šiti Ćoriću u ovom njegovu djelu. Koja je tajna tog zajedništva pisca i čitatelja? Pa mnogo je vrijednih knjiga napisano, ali pisac je ostao udaljen stranac. Ovdje to nije slučaj, jer riječ je o autoru poznatu po čovjekoljublju, po patriotizmu koji nikoga ne isključuje, po životnoj radosti, po zaraznoj vitalnosti koju bespoštedno rasipa oko sebe, po vjeri koju ne može pokolebati nikakvo zlo. To je gotovo opipljivo u Putokazima s jednog planeta. Autor nije htio sebe prikazati boljim nego što jest, kao što je to slučaj u većini autobiografskih djela. Način na koji gleda prirodu, životinje, ljude, pa i sebe, komentari kojima prati svoja zapažanja, govore sasvim dostatno o njemu samom. Zaista je dobro biti u njegovu društvu. A to je sada moguće ne samo Hrvatima koji žive u Švicarskoj, gdje fra Šito (kako ga svi zovu) vodi Hrvatsku katoličku misiju, nego i svakome tko posegne za ovom knjigom.


This display is generated from NISO JATS XML with jats-html.xsl. The XSLT engine is libxslt.