Fokus i područje djelovanja
ETNOLOŠKA TRIBINA, ISSN 0351-1944 (Tisak), 1848-9540 (Online)
Etnološka tribina podupire objavu kritički mišljenih i inovativnih tekstova iz područja etnologije i kulturne antropologije, folkoristike, muzeologije i konzervatorskih studija. Zagovara autore koji promišljaju nove konceptualne alate u kvalitativnim istraživanjima i slijede nove paradigme u kulturnoj antropologiji pokazujući tako senzibilitet za složenost suvremenih svjetova.
Etnološka tribina je forum raznih etnoloških i kulturnoantropoloških pravaca koji je posebno posvećen promicanju i objavi rezultata kulturnoantropoloških istraživanja u Istočnoj Europi i ostalim postsocijalističkim zemljama. Etnološka tribina prihvaća radove koji predstavljaju izazovna, inovativna i rigorozno konceptualno provedena i predstavljena istraživanja obzirom na epistemološki okvir te kvalitativne metodološke alate dostupne suvremenoj etnologiji i kulturnoj antropologiji.
U skladu s misijom, Etnološka tribina nedavne je brojeve posvetila promicanju suvremenih tema poput postsocijalizma, tranzicije, migracija, identiteta, medikalizacije zdravstvene skrbi, konceptu kulturne baštine, indigenim pravima i dokumentarnom etnografskom filmu, politikama oblikovanja hodočasničkih odredišta, etici, neoliberalizmu, radu, ekonomskoj krizi, siromaštvu, beskućništvu…
Recenzijski postupak
Uredništvo Etnološke tribine vodi se Standardom uredničkog rada i COPE standaradom koje preporuča Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta. S posebnom pažnjom Uredništvo će procjenjivati pojave poput dvostruke predaje rada i plagijarizma te ih kao oblike akademski nečasnog ponašanja procesuirati u skladu s COPE standardima.
Časopis recenzira zaprimljene rukopise u dvostruko slijepom recenzijskom postupku. Svaki rukopis prolazi najmanje dvije recenzije i treću statističku recenziju ukoliko se ukaže potreba.
Učestalost izdavanja
Etnološka tribina izlazi jednom godišnje (u prosincu).
Otvoreni pristup
Etnološka tribina dostupna je na otvorenom pristupu. Objavljeni radovi mogu se koristiti u obrazovne svrke, čitati online ili dijeliti. Zabranjena je njihova komercijalna upotreba, objavljivanje u dijelu ili cjelini bez znanja i odobrenja Urednistva.
Etnološka tribina
Etnološka tribina recenzirani je časopis Hrvatskog etnološkog društva koji pokriva široki korpus suvremenih etnoloških i kulturnoantropoloških tema. Časopis objavljuje teorijski i etnografski utemeljene radove, rasprave, te prikaze knjiga.
Izvori podrške
Ministarstvo znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske
Povijest časopisa
Etnološka tribina podupire objavu kritički mišljenih i inovativnih tekstova iz područja etnologije i kulturne antropologije, folkoristike, muzeologije i konzervatorskih studija. Zagovara autore koji promišljaju nove konceptualne alate u kvalitativnim istraživanjima i slijede nove paradigme u kulturnoj antropologiji pokazujući tako senzibilitet za složenost suvremenih svjetova.
Etnološka tribina je forum raznih etnoloških i kulturno-antropoloških pravaca koji je posebno posvećen promicanju i objavi rezultata kulturno-antropoloških istraživanja u Istočnoj Europi i ostalim post-socijalističkim zemljama. Etnološka tribina prihvaća radove koji predstavljaju izazovna, inovativna i rigorozno konceptualno provedena i predstavljena istraživanja obzirom na epistemološki okvir te kvalitativne metodološke alate dostupne suvremenoj etnologiji i kulturnoj antropologiji.
U skladu s misijom, Etnološka tribina nedavne je brojeve posvetila promicanju suvremenih tema poput post-socijalizma, tranzicije, migracija, identiteta, medikalizacije zdravstvene skrbi, konceptu kulturne baštine, indigenim pravima i dokumentarnom etnografskom filmu, politikama oblikovanja hodočasničkih odredišta, etici, neoliberalizmu, radu, ekonomskoj krizi, siromaštvu, beskućništvu…