Konsolidacija demokracije u Bosni i Hercegovini u sferi položaja nacionalnih manjina sa posebnim osvrtom na položaj „ostalih”

Autori

  • Mirza Smajić Fakultet političkih nauka, Univerzitet u Sarajevu, BiH
  • Zarije Seizović Fakultet političkih nauka, Univerzitet u Sarajevu, BiH

Ključne reči:

Bosna i Hercegovina, demokracija, konsolidacija, manjine, nacionalne manjine, konstitutivni narodi, ostali, diskriminacija

Apstrakt

Tema ovog članka je položaj, prava i perspektiva manjina i „nekonstitutivnih” naroda u Bosni i Hercegovini. Položaj posebne grupe „konstitutivnih manjina” (tzv. ostalih) Bosnu i Hercegovinu čini specifičnom i po mnogim faktorima razlikuje od drugih država u okruženju. Članak se fokusira na tezu da u Bosni i Hercegovini još uvijek dominiraju određene „tradicionalne” političke i društvene projekcije koje se iskazuju u formi etnonacionalizma, diskriminacije, kršenja manjinskih prava i sloboda, odnosno demokraciji neprimjerenih supstrata i supstituta. Izravan produkt ovakvog socio-političkog ambijenta jeste etno-partikularizacija društva i destabilizacija države na unutarnjem i međunarodnom planu. Ovaj kratki ogled o položaju manjina u Bosni i Hercegovini, sem pregleda međunarodnih i nacionalnih instrumenata koji reguliraju status i prava nacionalnih manjina, nudi uvid u pomenutu specifičnost Bosne i Hercegovine: institucionaliziranu diskriminaciju građana koji pripadaju kategoriji „ostali”, koji su žrtve diskriminacije, iako bi njihovo bosanskohercegovačko državljanstvo per se, i po prirodi stvari, trebalo predstavljati učinkovitu smetnju ovakvoj diskriminaciji.

##submission.downloads##

Objavljeno

2019-05-12

Broj časopisa

Sekcija

Članci