Prijave priloga

Registracija i prijava su obavezne ukoliko želite predati članak putem ovog sustava te u svakom trenutku biti u mogućnosti provjeriti trenutno stanje prijavljenih priloga.

Uvjeti za predaju priloga

Kao dio postupka prijave priloga, autori su dužni potvrditi sukladnost priloga koji prijavljuju sa svim sljedećim stavkama. Autorima koji se ne pridržavaju ovih smjernica prijave mogu biti vraćene.
  • Prijavljeni članak nije prethodno objavljivan niti se nalazi u recenzentskom postupku u nekom drugom časopisu.
  • Članak zadovoljava okvire zadane u smjernicama za autore.
  • Autor ima potvrdu o lektoriranju. (za radove na engleskom jeziku)

Smjernice za autore

Pravni vjesnik, časopis Pravnog fakulteta u Osijeku, objavljuje radove ponajprije iz područja pravnih i društveno-humanističkih znanosti. Uredništvo prima i objavljuje isključivo neobjavljene radove. Časopis ne naplaćuje prijavu rada, recenziju, a ni objavljivanje članka.

Prijava rada za objavljivanje drži se istovrijednom s Izjavom o autorstvu i autorskim pravima prema Zakonu o autorskom pravu i srodnim pravima (NN 111/2021). Time autor jamči da poslani rad predstavlja njegov originalni rukopis, da ne krši etička i autorska prava te da strogo poštuje pravila metodologije znanstvenoga rada kad je riječ o navođenju tuđih rezultata rada.

Prijava rada

Svi  radovi se prilažu u elektroničkom obliku putem Open Journal Systems na mrežnim stranicama:http://hrcak.srce.hr/ojs/index.php/pravni-vjesnik/index.
 
Autori trebaju anonimizirati rad micanjem osobnih podataka – imena, kontakata itd. sa dokumenta. Podaci o autorima i suautorima daju se u procesu prijave.
 
Radovi moraju sadržavati naslove te dva sažetka (100-250 riječi) koji objašnjavaju ciljeve, istraživačke metode i svrhu. Nakon sažetka treba navesti najviše šest ključnih riječi.
 
Smjernice za pisanje
 
Poželjno je da radovi obasežu do 32 kartice (57.600 znakova, uključujući bjeline i podrubne bilješke). Uredništvo pridržava pravo prilagodbe rada općim pravilima uređivanja časopisa i jezičnim zakonitostima hrvatskog standardnog jezika.
 
Glavni tekst i podrubne bilješke valja pisati istim fontom (Times New Roman), s tim da treba voditi računa o tome da font bude ujednačene veličine u glavnom tekstu (12) i u podrubnim bilješkama (10).Naslove i podnaslove poglavlja treba pisati velikim tiskanim slovima te ih označiti arapskim brojkama (npr. 1., 1.2., ...).
 
Koriste se sljedeći „navodnici” i ‚polunavodnici’. Posebice valja izbjegavati nepotrebna isticanja (kosa i masna slova, podcrtavanje, verzal), pogotovo u kombinaciji s navodnicima (dakle nikako ne „navodnici”). Latinski izrazi i kratice uvijek se pišu kosim slovima (op. cit.ibid.). Brojke koje označavaju podrubne bilješke nikada nisu ukošene (4), ako su na kraju rečenice, dolaze iza točke (.4).
 

Stil citiranja

Pravni vjesnik koristi Oxford Standard for Citation of Legal Authorities (OSCOLA). Detaljne informacije o stilu citiranja potražite u:

OSCOLA: Oxford University Standard for the Citation of Legal Authorities (4th Edition)

OSCOLA Quick Reference Guide

Dodatna pravila

Ukoliko za citiranje presuda Europskog suda za ljudska prava koristite European Human Rights Reports (EHRR), a niste sigurni kako ispravno citirati, preporučujemo korištenje formata s brojem zahtjeva, npr. Balogh v Hungary App no 47940/99 (ECtHR, 20 July 2004)

Za citiranje zakona i sličnih dokumenata objavljenih u službenim glasilima koristiti skraćenice, a na kraju u zagradi dodati oznaku za zemlju prema ISO 3166 standardu (vidjeti primjere ispod).

Ako imate više referenci istog autora, navodite prezime i inicijale za sve, ne mjenjajte ih sa duplom em crticom (– –).

Koristite pune nazive časopisa, ne koristite skraćenice.

Sve korištene izvore autor mora podijeliti prema sljedećim kategorijama:

  • BIBLIOGRAFIJA: u ovu kategoriju navode se svi izvori koji ne pripadaju u dolje navedene kategorije, bez obzira na medij na kojem se nalaze (znanstveni i stručni članci, knjige, e-knjige, disertacije, zbornici i sl.);
  • PROPISI I DOKUMENTI: u ovu kategoriju grupirati sve ustave, zakone, konvencije, uredbe, direktive, statute, etičke kodekse, deklaracije, rezolucije i druge dokumente;
  • PRESUDE I DRUGE ODLUKE: ovdje se navode sve sudske presude, arbitražni pravorijeci, odluke, rješenja, mišljenja i slično;
  • MREŽNI IZVORI: u ovu kategoriju navode se članci ili drugi sadržaji iz online novina, portala, različitih web stranica. Članci iz online znanstvenih časopisa navode se pod bibliografijom.

Za radove na hrvatskom jeziku

U referencama na hrvatskom jeziku prevodimo engleske pojmove koji se inače koriste u stilu citiranja (and, and others, in, 2nd edn), te koristimo hrvatske pojmove (i, i drugi, u, drugo izdanje)

Jedina iznimka od prethodnog pravila je skraćenica za urednika ed. ili eds., koja se ne prevodi

Sve međunarodne dokumente, presude i sl. navoditi na engleskom jeziku.

PRIMJERI CITIRANJA

Izjava o privatnosti

Imena i adrese e-pošte unešene na ovim stranicama časopisa koristit će se isključivo u navedene svrhe časopisa i neće biti na raspolaganju za bilo koju drugu svrhu ili za bilo koju drugu stranku.