Otpor EU odozdo ili odozgo? Javno mnijenje u srednjoj i istočnoj Europi prije migracijske krize 2015.
Ključne riječi:
euroskepticizam, srednja i istočna Europa,, javno mnijenje, nacionalni identitet, migracijaSažetak
Odnosi između Bruxellesa i država srednje i istočne Europe pogoršali su se tijekom i nakon migracijske krize iz 2015. godine. Kako bi se ustanovilo koliko su stavovi građana srednje i istočne Europe pridonijeli i/ili odgovarali tom novom stanju, ovaj rad istražuje javno mnijenje prije migracijske krize u sedam srednje i istočnoeuropskih članica EU-a. Propitujemo mogu li se glavni problemi rascjepa (otpor srednje i istočnoeuropskih političkih elita spram slijeđenja odluka EU-a i spram imigracije te njihov naglasak na suverenizmu, nacionalizmu, kršćanskoj Europi i povijesnim traumama) dovesti u vezu sa stavovima javnosti prema tim problemima prije migracijske krize. Koristili smo National Identity modul ISSP-a koji je proveden 2013. i 2014. u Češkoj, Estoniji, Hrvatskoj, Mađarskoj, Litvi, Latviji i Sloveniji. Rezultati pokazuju da otpor spram EU supranacionalizma nije bio povezan s etničkim nacionalizmom, a ni religijskim identitetom (osim u Mađarskoj). Suprotno naglasku političkih elita na kulturalnu prijetnju od migracija, javno mnijenje bilo je više zaokupljeno pitanjem ekonomske prijetnje. Štoviše, percepcija kulturne prijetnje nije bila povezana s otporom EU supranacionalizmu ni u jednoj od država. No, potpora suverenizmu (gotovo u svim državama) i ponos nacionalnom poviješću (u nekim državama) osobito su bile negativno povezane s potporom EU supranacionalizmu. Rezultati sugeriraju da su političke elite mogle zaobići javno mnijenje i konstruirati anti-EU atmosferu, iako ne ni iz čega. Uvjeti za takav proces postojali su u Mađarskoj s ondje nastajućim transnacionalnim rascjepom, a to upućuje na važnost proučavanja rascjepa u istraživanju euroskepticizma.
##submission.downloads##
Objavljeno
Kako citirati
Broj časopisa
Rubrika
Autorska prava
Copyright (c) 2021 Nikola Petrović, Marko Mrakovčić, Filip Fila
Ovaj rad licenciran je pod Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Autori priloga objavljenih u časopisu zadržavaju autorsko pravo, uključujući i pravo na copyright. Pristankom na objavljivanje autori daju časopisu pravo prvog objavljivanja u tiskanom te elektroničkom obliku.
Revija za sociologiju je časopis otvorenoga pristupa. U skladu s definicijom otvorenog pristupa BOAI-a, korisnicima je pristup cjelokupnom sadržaju slobodan i besplatan. Korisnici mogu čitati, pohranjivati, kopirati, distribuirati, ispisivati, pretraživati i vezivati cijele tekstove članaka u ovom časopisu ne tražeći prethodno dopuštenje izdavača ili autora. Revija za sociologiju primjenjuje CC BY licencu.