(Ne)prakticiranje feminizama na njihov način: Aktivizam marginaliziranih ženskih organizacija u lokalnim zajednicama u Bosni i Hercegovini
Ključne riječi:
ženski aktivizam, marginalizirane skupine žena, feminizam, feminizmi, lokalni kontekst, Bosna i HercegovinaSažetak
Članak se bavi ženskim aktivizmom i feminizmom u Bosni i Hercegovini, fokusirajući se na marginalizirane ženske skupine i organizacije koje su često izostavljene iz akademskih istraživanja i interesa međunarodnih donatora. U teorijskom dijelu prikazane su glavne značajke razvoja ženskih organizacija u poslijeratnoj BiH, fokusirajući se na problem NVOizacije aktivizma i feminizma, čime se marginaliziraju određene skupine žena i organizacije koje ne pripadaju istaknutim liberalnim feminističkim organizacijama koje streme rodno osviještenim politikama. Kvalitativno istraživanje temeljeno na dubinskim intervjuima i analiza pokazuju da su te organizacije uglavnom usredotočene na lokalnu razinu kako bi zadovoljile raznolike, specifične, katkad i hitne potrebe žena (npr. Romkinja, žena sa sela, iz siromašnih kao i malih lokalnih zajednica) i suočavaju se s posebnim izazovima u lokalnom kontekstu gdje uglavnom usmjeravaju svoj rad. Iako većina njih ne ispovijeda jasno feministički identitet, svjesne su patrijarhalnog konteksta, posebice u svojim lokalnim zajednicama, i njihove interpretacije su uglavnom u skladu s feminističkom etikom brige. Međutim nedostatak organizacijskih kapaciteta, održivog financiranja i jasne feminističke agende u radu potkopava njihov kritični potencijal da pokreću društvene promjene.
##submission.downloads##
Objavljeno
Kako citirati
Broj časopisa
Rubrika
Autorska prava
Copyright (c) 2023 Amila Ždralović, Zlatiborka Popov Momčinović
Ovaj rad licenciran je pod Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Autori priloga objavljenih u časopisu zadržavaju autorsko pravo, uključujući i pravo na copyright. Pristankom na objavljivanje autori daju časopisu pravo prvog objavljivanja u tiskanom te elektroničkom obliku.
Revija za sociologiju je časopis otvorenoga pristupa. U skladu s definicijom otvorenog pristupa BOAI-a, korisnicima je pristup cjelokupnom sadržaju slobodan i besplatan. Korisnici mogu čitati, pohranjivati, kopirati, distribuirati, ispisivati, pretraživati i vezivati cijele tekstove članaka u ovom časopisu ne tražeći prethodno dopuštenje izdavača ili autora. Revija za sociologiju primjenjuje CC BY licencu.