Socioekonomske razlike u prilagodbi na umirovljenje među starijim osobama koje žive u domovima umirovljenika
Ključne riječi:
prilagodba na umirovljenje, Atchleyjev model prilagodbe na umirovljenje, starije osobe, domovi umirovljenika, socioekonomske razlikeSažetak
Fenomeni starenja populacije u Hrvatskoj te povećanja broja starijih osoba koje dugo zadržavaju status umirovljenika zahtijevaju provođenje više istraživanja prilagodbe na umirovljenje. Ovo je istraživanje usmjereno na ostvarivanje jasnijeg uvida u odnos socioekonomskih karakteristika i prilagodbe na umirovljenje te prepoznavanja faktora kojima bi se moglo djelovati na smanjenje niske razine prilagodbe na umirovljenje kod starijih osoba. Istraživanje je provedeno metodom ankete u proljeće 2018. godine u domovima umirovljenika u Bjelovaru i Zagrebu, a obuhvatilo je 211 starijih osoba obaju spolova u dobi od 65 i više godina. Korišten je Upitnik faktora prilagodbe na umirovljenje za potrebe provjere Atchleyjeva modela prilagodbe na umirovljenje. Rezultati potvrđuju konceptualne pretpostavke prijašnjih analiza. Socioekonomske karakteristika kao što su razina obrazovanja, vrsta umirovljenja, razina mjesečnog primanja i vrsta zanimanja povezane su s uspješnošću prilagodbe na umirovljenje u fazama pripreme, medenog mjeseca, stabilnosti i terminalne faze Atchleyjeva modela, dok je s fazom medenog mjeseca povezano samo trajanje umirovljenja. Osim poticanja akademskih i javnih rasprava, nalazi ovog istraživanja imaju potencijalnu implikaciju na socijalne programe osmišljene radi poboljšanja opće kvalitete života starijih osoba i pružanja boljeg razumijevanja kako odlazak u mirovinu doživljavaju institucionalizirane skupine starijih osoba.
##submission.downloads##
Objavljeno
Kako citirati
Broj časopisa
Rubrika
Autorska prava
Copyright (c) 2019 Želimir Bertić, Mirjana Telebuh, Mladen Havelka
Ovaj rad licenciran je pod Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Autori priloga objavljenih u časopisu zadržavaju autorsko pravo, uključujući i pravo na copyright. Pristankom na objavljivanje autori daju časopisu pravo prvog objavljivanja u tiskanom te elektroničkom obliku.
Revija za sociologiju je časopis otvorenoga pristupa. U skladu s definicijom otvorenog pristupa BOAI-a, korisnicima je pristup cjelokupnom sadržaju slobodan i besplatan. Korisnici mogu čitati, pohranjivati, kopirati, distribuirati, ispisivati, pretraživati i vezivati cijele tekstove članaka u ovom časopisu ne tražeći prethodno dopuštenje izdavača ili autora. Revija za sociologiju primjenjuje CC BY licencu.