Što teologija treba čuti, dobiti i preuzeti od Antikrista?
Hans Urs von Balthasar o Friedrichu Nietzscheu
Ključne riječi:
Hans Urs von Balthasar, Friedrich Nietzsche, tragičnost, vjera, Crkva, Sören KierkegaardSažetak
U radu se predstavlja Balthasarovo poimanje Nietzscheove filozofije. Hans Urs von Balthasar u djelu „Apokalipsa njemačke duše“, koje je prerađeno, produbljeno i opširno nadopunjeno izdanje njegova doktorskog rada „Povijest eshatološkoga problema u modernoj njemačkoj književnosti“, zadnji dio posvećuje bitki, „dvoboju“ Sørena Kierkegaarda i Friedricha Nietzschea. Mogli bismo reći da s filozofsko-teološkom misli Sørena Kierkegaarda Balthasar kritički promišlja filozofiju Friedricha Nietzschea. Balthasarovu prikazu toga dvoboja posvećeno je prvo poglavlje ovoga članka. U drugomu dijelu ukazuje se na one elemente Niezscheove filozofije koji bi, prema Balthasaru, trebali nadahnjivati samu teologiju. Riječ je ponajprije o važnosti tragičnosti za čovjekovu egzistenciju, kršćansku vjeru i Crkvu. Kršćanska vjera je za Balthasara radikalizacija i kritičko dovršenje svake tragičnosti, pa tako i Nietzscheove filozofije. Naposljetku, u zaključnom osvrtu ističe se, preko Balthasarove analize, kako bi se današnja teologija trebala ponovno početi intenzivno baviti Nietzscheom, štoviše, ući u intenzivan proces učenja od njegove filozofije: protiv Nietzschea može se biti samo ako se misli zajedno s njim, ako se uči od njega. Tada taj teološki „protiv“ neće biti više „protiv“, nego mišljenje „većega“, mišljenje „onkraj“ samoga Nietzschea (bez njegova pokrštavanja).
##submission.downloads##
Objavljeno
Broj časopisa
Rubrika
Autorska prava
Jednom prihvaćeni članak obvezuje autora da ga ne smije objaviti drugdje bez dozvole uredništva, a i tada samo uz bilješku da je objavljen prvi put u Obnovljenom životu. Uredništvo će obavijestiti autora o prihvaćanju ili neprihvaćanju članka za objavljivanje.
Članci objavljeni u časopisu se, uz prikladno navođenje izvora, smiju besplatno koristiti u obrazovne i druge nekomercijalne svrhe.