POSEBNA NAKNADA ZA TROŠKOVE PROUZROČENE VJEROVNIKU DUŽNIKOVIM ZAKAŠNJENJEM S ISPUNJENJEM NOVČANE OBVEZE U POSLOVNIM TRANSAKCIJAMA (PAUŠALNA NAKNADA TROŠKOVA NAPLATE)
DOI:
https://doi.org/10.30925/zpfsr.41.1.7Ključne riječi:
zakašnjenje s plaćanjem; poslovne transakcije; paušalna naknada troškova naplate; Direktiva 2011/7/EUSažetak
Jedna od novina koju je u hrvatsko pravo unio Zakon o financijskom poslovanju i predstečajnoj nagodbi iz 2012. godine (ZFPPN) jest i uvođenje nove pravne posljedice dužničkoga zakašnjenja s plaćanjem u, tzv. poslovnim transakcijama. Odredbom čl. 13. st. 1. ZFPPN-a, vjerovnik novčane obveze ovlašten je ex lege zahtijevati od dužnika paušalnu naknadu u iznosu koji odgovara kunskoj protuvrijednosti iznosa od četrdeset eura. Ta paušalna naknada koju ZFPPN naziva „posebnom naknadom za troškove prouzročene vjerovniku dužnikovim
zakašnjenjem s ispunjenjem novčane obveze u poslovnim transakcijama“ uvedena je u hrvatsko pravo radi usklađivanja s odredbama čl. 6. Direktive 2011/7/EU. U radu se raspravlja o njezinoj pravnoj prirodi i funkcijama te se analiziraju pretpostavke za nastanak vjerovnikova prava na paušalnu naknadu te dospjelost i zastara zahtjeva za isplatom te naknade. U radu iznesena tumačenja odredaba ZFPPN-a temelje se na poredbenopravnoj analizi i usklađenoj interpretaciji ZFPPN-a s Direktivom 2011/7/EU. U primjeni poredbenopravne metode razmatrana su stajališta austrijskog i njemačkog prava, a istraživanjem su obuhvaćeni i propisi svih država članica Europske unije kojima su one u nacionalnom pravu transponirale odredbe čl. 6. Direktive 2011/7/EU.
##submission.additionalFiles##
Objavljeno
Kako citirati
Broj časopisa
Rubrika
Autorska prava
Zbornik Pravnog fakulteta Sveučilišta u Rijeci časopis je u otvorenom pristupu i licenciran je u skladu s Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 licencom. Sadržaj časopisa u cijelosti je besplatno dostupan. Korisnici smiju čitati, preuzimati, kopirati, distribuirati, tiskati, pretraživati ili stavljati poveznice na materijal te mijenjati, preoblikovati i prerađivati materijal ili ga koristiti na druge zakonite načine, sve dok odgovarajuće citiraju izvornik.
Radove objavljene u časopisu Zbornik Pravnog fakulteta Sveučilišta u Rijeci dopušteno je pohranjivati u institucijske i tematske repozitorije uz osiguravanje poveznica na mrežne stranice časopisa i Hrčka.
Nakon prihvaćanja kategoriziranog rukopisa za objavu u Zborniku, autor smije objaviti isti rukopis u drugom časopisu samo uz suglasnost Uredništva (sekundarna objava). Pri ponovnoj objavi članka, članak mora sadržavati podatak o tome gdje je članak prvi put objavljen.