ZAŠTITA RADNIKA U PREKOGRANIČNIM POSTUPCIMA:
NADLEŽNOST ZA POJEDINAČNE UGOVORE O RADU I UPUĆIVANJE RADNIKA
DOI:
https://doi.org/10.30925/zpfsr.42.1.6Ključne riječi:
sloboda kretanja radnika, pojedinačni ugovori o radu, upućivanje radnika, međunarodna nadležnost, Uredba Brussels I bis, Direktiva o upućivanju radnikaSažetak
Potreba za materijalnim pravilima radnog prava, koja štite radnika u odnosu na superiornog poslodavca, široko je prepoznata te predstavlja dio legislative još od nastanka radnog prava kao posebnog područja privatnog prava. Percepcija po kojoj i pravila međunarodnog privatnog prava mogu služiti kao regulatorno sredstvo za postizanje određenih politika, uključujući i socijalnu, prihvaćena je tek naknadno. Danas na razini međunarodnog, europskog te nacionalnih prava postoje pravila koja uređuju sukob zakona i pri tome jačaju položaj radnika kao slabije strane u postupku. Kako bi se olakšao pristup radnika pravdi, na EU razini, Uredba Brussels I bis previđa alternativne kriterije nadležnosti u korist radnika. Ta pravila su jednostrana, nisu dostupna za postupke koje pokreće poslodavac. Uredba dopušta sporazume o nadležnosti, ali pod ograničenjima u korist radnika. U slučajevima upućivanja radnika, Direktiva o upućivanju radnika radnicima na raspolaganje daje i dodatnu mogućnost pokretanja postupka pred sudom države u koju su upućeni. Rad će prikazati način na koji je praksa Suda EU utjecala na potrebu izdvajanja posebnih pravila nadležnosti za pojedinačne ugovore o radu. U radu će se, kroz praksu Suda EU, obraditi kriteriji nadležnosti za pojedinačne ugovora o radu. Dodatno će se obraditi pravilo nadležnosti za slučajeve upućivanja radnika. Cilj rada je utvrditi jesu li dosadašnje legislativne promjene na razini EU u interesu radnika te provjeriti postoje li pravne situacije u kojima prava radnika i dalje ostaju nezaštićena u prekograničnim postupcima.
##submission.additionalFiles##
Objavljeno
Verzije
- 2023-12-20 (2)
- 2021-06-07 (1)
Kako citirati
Broj časopisa
Rubrika
Autorska prava
Copyright (c) 2021 Martina Drventić
Ovaj rad licenciran je pod Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Zbornik Pravnog fakulteta Sveučilišta u Rijeci časopis je u otvorenom pristupu i licenciran je u skladu s Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 licencom. Sadržaj časopisa u cijelosti je besplatno dostupan. Korisnici smiju čitati, preuzimati, kopirati, distribuirati, tiskati, pretraživati ili stavljati poveznice na materijal te mijenjati, preoblikovati i prerađivati materijal ili ga koristiti na druge zakonite načine, sve dok odgovarajuće citiraju izvornik.
Radove objavljene u časopisu Zbornik Pravnog fakulteta Sveučilišta u Rijeci dopušteno je pohranjivati u institucijske i tematske repozitorije uz osiguravanje poveznica na mrežne stranice časopisa i Hrčka.
Nakon prihvaćanja kategoriziranog rukopisa za objavu u Zborniku, autor smije objaviti isti rukopis u drugom časopisu samo uz suglasnost Uredništva (sekundarna objava). Pri ponovnoj objavi članka, članak mora sadržavati podatak o tome gdje je članak prvi put objavljen.