THE OCCURRENCE OF DISCRIMINATION IN CROATIA AND CITIZENS’ AWARENESS OF ANTI-DISCRIMINATION LEGISLATION
Ključne riječi:
diskriminacija, načelo zabrane diskriminacije; antidiskriminacijsko pravo; mehanizmi zaštite; javna svijest o antidiskriminacijskom zakonodavstvu.Sažetak
POJAVNOST DISKRIMINACIJE U HRVATSKOJ I UPOZNATOST GRAĐANA S ANTIDISKRIMINACIJSKIM ZAKONODAVSTVOM
Načelo zabrane diskriminacija temelj je suvremenog sustava zaštite ljudskih prava i sloboda i svi najvažniji međunarodno pravni ugovori koji uređuju pitanje zaštite ljudskih prava proklamiraju ovo načelo. Kao jedna od temeljnih vrednota ustavnog poretka Republike Hrvatske, zabrana diskriminacije uređena je Zakonom o suzbijanju diskriminacije. Iako su zakonodavni okvir i mehanizmi zaštite od diskriminacije zadovoljavajući, stanje diskriminacije bitno je drugačije. Istraživanje provedeno na uzorku od 761 punoljetnom ispitaniku pokazuje da je diskriminacija u hrvatskom društvu snažno prisutna te da češće pogađa osobe ženskog spola. Osim po spolu, uzorak je stratificiran i po dobi, stupnju obrazovanja te njihovom radnom statusu i upravo te tri kategorije pokazuju značajan utjecaj na upoznatost ispitanika sa postojanjem zakonodavnog okvira zaštite od diskriminacije. Hi-kvadrat testom ispitana je veza između upoznatosti ispitanika sa zakonodavnim okvirom i mehanizmima zaštite od diskriminacije te njihovim postupanjem kao žrtava diskriminacije. Iz rezultata istraživanja je vidljivo da je nepovjerenje u sustav i institucije države glavni razlog nepostupanja žrtava diskriminacije što jasno pokazuje potrebu snažnijeg zalaganja svih dionika i kreiranje cjelovitog sustava zaštite od diskriminacije.
##submission.additionalFiles##
Objavljeno
Verzije
- 2023-12-20 (2)
- 2021-02-02 (1)
Kako citirati
Broj časopisa
Rubrika
Autorska prava
Copyright (c) 2021 Zbornik Pravnog fakulteta Sveučilišta u Rijeci
Ovaj rad licenciran je pod Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Zbornik Pravnog fakulteta Sveučilišta u Rijeci časopis je u otvorenom pristupu i licenciran je u skladu s Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 licencom. Sadržaj časopisa u cijelosti je besplatno dostupan. Korisnici smiju čitati, preuzimati, kopirati, distribuirati, tiskati, pretraživati ili stavljati poveznice na materijal te mijenjati, preoblikovati i prerađivati materijal ili ga koristiti na druge zakonite načine, sve dok odgovarajuće citiraju izvornik.
Radove objavljene u časopisu Zbornik Pravnog fakulteta Sveučilišta u Rijeci dopušteno je pohranjivati u institucijske i tematske repozitorije uz osiguravanje poveznica na mrežne stranice časopisa i Hrčka.
Nakon prihvaćanja kategoriziranog rukopisa za objavu u Zborniku, autor smije objaviti isti rukopis u drugom časopisu samo uz suglasnost Uredništva (sekundarna objava). Pri ponovnoj objavi članka, članak mora sadržavati podatak o tome gdje je članak prvi put objavljen.