QUO VADIS, SRAMOĆENJE? O (NE)OPRAVDANOSTI UMANJENJA OPSEGA KAZNENOPRAVNE ZAŠTITE ČASTI I UGLEDA U REPUBLICI HRVATSKOJ - EUROPSKI STANDARDI KAO SMJERNICE ZA UREĐENJE
DOI:
https://doi.org/10.30925/zpfsr.43.1.7Ključne riječi:
kaznenopravna zaštita časti i ugleda, sloboda izražavanja, pravo na privatan život, peta novela Kaznenog zakona, teško sramoćenje, mediji, Europski sud za ljudska pravaSažetak
Peta novela Kaznenog zakona učinjena potkraj 2019. godine suzila je opseg kaznenopravne zaštite časti i ugleda brisanjem kaznenog djela teškog sramoćenja. Taj potez zakonodavca rezultirao je zamjetnim nelogičnostima. Zbog toga ovo istraživanje preispituje razloge te legislativne intervencije kako bi se ocijenila njezina opravdanost. Uslijed potrebnog opsega argumentacije iz više aspekata, istraživanje se predstavlja u dva dijela. Prvi dio bavi se povijesnim, pozitivnopravnim i poredbenim argumentima, dok se u ovom drugom dijelu istražuju konvencijski standardi i stajališta Europskog suda za ljudska prava u primjeni kaznenopravnog mehanizma na području zaštite časti i ugleda kroz dva konvencijska prava-slobodu izražavanja i pravo na privatan život. Ishod istraživanja pokazuje da je predviđanje kaznenopravnog mehanizma zaštite časti i ugleda u skladu s konvencijskim standardima te da kvalitetna zaštita navedena dva prava zahtijeva uravnoteženo nacionalno rješenje obzirom su, prema stajalištima suda, jednako važna. Ukazuje se da izazovi poštivanja načela razmjernosti podjednako leže i u području građanskog prava pri određivanju iznosa naknade štete. Sveukupno gledajući, i prvi i drugi dio istraživanja ukazuju kako razlozi ukidanja teškog sramoćenja dostupni javnosti, ne mogu predstavljati dostatne argumente za ovu legislativnu intervenciju stoga se pledira da pro futuro regulacija bude vođena promišljenijim i pažljivijim koracima.
##submission.additionalFiles##
Objavljeno
Verzije
- 2023-12-14 (2)
- 2022-05-15 (1)
Kako citirati
Broj časopisa
Rubrika
Autorska prava
Copyright (c) 2022 Barbara Herceg Pakšić
Ovaj rad licenciran je pod Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Zbornik Pravnog fakulteta Sveučilišta u Rijeci časopis je u otvorenom pristupu i licenciran je u skladu s Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 licencom. Sadržaj časopisa u cijelosti je besplatno dostupan. Korisnici smiju čitati, preuzimati, kopirati, distribuirati, tiskati, pretraživati ili stavljati poveznice na materijal te mijenjati, preoblikovati i prerađivati materijal ili ga koristiti na druge zakonite načine, sve dok odgovarajuće citiraju izvornik.
Radove objavljene u časopisu Zbornik Pravnog fakulteta Sveučilišta u Rijeci dopušteno je pohranjivati u institucijske i tematske repozitorije uz osiguravanje poveznica na mrežne stranice časopisa i Hrčka.
Nakon prihvaćanja kategoriziranog rukopisa za objavu u Zborniku, autor smije objaviti isti rukopis u drugom časopisu samo uz suglasnost Uredništva (sekundarna objava). Pri ponovnoj objavi članka, članak mora sadržavati podatak o tome gdje je članak prvi put objavljen.