ZAŠTITA TRADICIJSKIH KULTURNIH IZRIČAJA OD NEPRIMJERENOG ISKORIŠTAVANJA U OKVIRU KONVENCIONALNOG SUSTAVA ŽIGOVNOG PRAVA
DOI:
https://doi.org/10.30925/zpfsr.43.2.11Ključne riječi:
tradicijski kulturni izričaji, tradicijske oznake, urođenički nazivi i simboli, žigSažetak
SAŽETAKPosljednjih desetljeća, diljem svijeta, u inim industrijama, može se uočiti sve veća uporaba tradicijskih (prvenstveno urođeničkih) imena i simbola na komercijalnim proizvodima neurođenika. Ovakva praksa urođenicima nije prihvatljiva - ili iz razloga što je uvredljiva ili iz razloga što iskorištava, a ponekad i narušava njihov ugled. Osobito neprihvatljivom praksom urođenici smatraju prisvajanje urođeničkih oznaka od strane neurođenika.
Cilj rada je ispitati sadrži li konvencionalni sustav žigovnog prava mehanizme primjenom kojih se može osigurati zaštita od neprimjerne uporabe tradicijskih oznaka. Radi ostvarenja navedenog cilja, analiziraju se međunarodni i europski izvori iz područja žigovnog prava, ali i specifična nacionalna rješenja.
Istraživanje je pokazalo kako konvencionalni sustavi žigovnog prava samo u iznimnim situacijama urođeničkim oznakama mogu osigurati zaštitu od zlouporaba. Međutim, manjom intervencijom u konvencionalne sustave žigovnog prava (kao što je učinjeno na Novom Zelandu - uvođenjem koncepta kulturološke uvrede kao apsolutnog razloga za odbijanje registracije žiga) može se povećati učinkovitost u borbi protiv uvredljive uporabe urođeničkih oznaka, dok se nešto većom intervencijom (kao što je učinjeno u Kanadi - uvođenjem tzv. službenih oznaka kao posebne vrste žiga) može osigurati iznimno učinkovita zaštita od različitih oblika zlouporaba urođeničkih oznaka.
##submission.additionalFiles##
Objavljeno
Verzije
- 2023-12-14 (2)
- 2022-07-15 (1)
Kako citirati
Broj časopisa
Rubrika
Autorska prava
Copyright (c) 2022 Ana Rački Marinković, Tea Hasić
Ovaj rad licenciran je pod Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Zbornik Pravnog fakulteta Sveučilišta u Rijeci časopis je u otvorenom pristupu i licenciran je u skladu s Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 licencom. Sadržaj časopisa u cijelosti je besplatno dostupan. Korisnici smiju čitati, preuzimati, kopirati, distribuirati, tiskati, pretraživati ili stavljati poveznice na materijal te mijenjati, preoblikovati i prerađivati materijal ili ga koristiti na druge zakonite načine, sve dok odgovarajuće citiraju izvornik.
Radove objavljene u časopisu Zbornik Pravnog fakulteta Sveučilišta u Rijeci dopušteno je pohranjivati u institucijske i tematske repozitorije uz osiguravanje poveznica na mrežne stranice časopisa i Hrčka.
Nakon prihvaćanja kategoriziranog rukopisa za objavu u Zborniku, autor smije objaviti isti rukopis u drugom časopisu samo uz suglasnost Uredništva (sekundarna objava). Pri ponovnoj objavi članka, članak mora sadržavati podatak o tome gdje je članak prvi put objavljen.