VIOLENCE IN INTIMATE PARTNER RELATIONSHIPS DURING THE COVID-19 EPIDEMIC IN SLOVENIA
DOI:
https://doi.org/10.30925/zpfsr.43.2.4Ključne riječi:
Slovenija; nasilje u obitelji; partnersko nasilje; epidemija; COVID-19; kazneno djelo; zabrana približavanja.Sažetak
NASILJE U INTIMNIM PARTNERSKIM ODNOSIMA TIJEKOM EPIDEMIJE COVID-19 U SLOVENIJI
Mjere poduzete za suzbijanje širenja koronavirusa uvelike su utjecale na dobrobit i ponašanje ljudi, što je dovelo do vjerojatnosti porasta nasilja u obitelji, posebice nasilja nad ženama. U našem članku predstavljamo analizu policijskih podataka o prijavljenim slučajevima obiteljskog nasilja, koju smo proveli s ciljem uočavanja potencijalnih promjena u učestalosti obiteljskog nasilja koje se događalo u tom razdoblju. U usporedbi s desetogodišnjim prosjekom, prijave o ‘nasilju u obitelji’ kao kaznenom djelu bile su prosječne 2020., ali su bile oko 20 % manje u 2021. Broj prekršaja nasilja u obitelji bio je gotovo prosječan u 2020., dok je 2021. bio manji. Broj izrečenih mjera zabrane približavanja u 2020. i 2021. bio je blizu desetogodišnjeg prosjeka. U razdoblju od 11 tjedana prvog i drugog razdoblja ograničene slobode kretanja broj većine uočenih kaznenih djela i prekršaja bio je veći. Zabrane približavanja su u tim razdobljima izricane i kršene u manjem broju. Ovi su rezultati potvrđeni nizom t-testa. U razdoblju izolacije povećan je broj prijava nasilja u obitelji (kao kaznenog djela i prekršaja), dok je smanjen broj policijskih zabrana prilaska.
##submission.additionalFiles##
Objavljeno
Verzije
- 2023-12-20 (2)
- 2022-06-30 (1)
Kako citirati
Broj časopisa
Rubrika
Autorska prava
Copyright (c) 2022 Eva Bertok, Lora Briški, Katja Filipčič, Mojca Plesničar
Ovaj rad licenciran je pod Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Zbornik Pravnog fakulteta Sveučilišta u Rijeci časopis je u otvorenom pristupu i licenciran je u skladu s Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 licencom. Sadržaj časopisa u cijelosti je besplatno dostupan. Korisnici smiju čitati, preuzimati, kopirati, distribuirati, tiskati, pretraživati ili stavljati poveznice na materijal te mijenjati, preoblikovati i prerađivati materijal ili ga koristiti na druge zakonite načine, sve dok odgovarajuće citiraju izvornik.
Radove objavljene u časopisu Zbornik Pravnog fakulteta Sveučilišta u Rijeci dopušteno je pohranjivati u institucijske i tematske repozitorije uz osiguravanje poveznica na mrežne stranice časopisa i Hrčka.
Nakon prihvaćanja kategoriziranog rukopisa za objavu u Zborniku, autor smije objaviti isti rukopis u drugom časopisu samo uz suglasnost Uredništva (sekundarna objava). Pri ponovnoj objavi članka, članak mora sadržavati podatak o tome gdje je članak prvi put objavljen.