DOPUSTIVOST PRIVREMENIH MJERA KOD BANKARSKIH GARANCIJA NA POZIV U HRVATSKOM PRAVU I SUDSKOJ PRAKSI
DOI:
https://doi.org/10.30925/zpfsr.43.3.5Ključne riječi:
bankarska garancija, privremena mjera, obustava isplate, očita prijevara, nezakonitost, zlouporaba.Sažetak
Bankarska garancija na poziv (dalje u tekstu: BG) u hrvatskom i poredbenim pravima jedno je od najčešćih sredstava osiguranja koje ima za cilj brzu i učinkovitu isplatu novčanog iznosa iz BG u slučaju da druga strana ne ispuni svoju ugovornu obvezu. Strane u temeljnom ugovoru često ugovaraju otvaranje BG kao sredstvo osiguranja na način da jedna strana kao nalogodavac otvori BG u banci na određeni novčani iznos u korist druge ugovorne strane, odnosno korisnika garancije. Ako banka otvori BG, obveza banke na isplatu novčanog iznosa iz BG je samostalna, a ne akcesorna što znači da banka neće moći prigovoriti isplati novčanog iznosa iz BG čak i ako se ispostavi da je temeljni ugovor između nalogodavca i korisnika nevaljan ili postoje neki drugi prigovori iz temeljnog odnosa. Jedini slučaj u kojem će banka moći uskratiti isplatu novčanog iznosa iz BG korisniku je očita prijevara. Mogućnost zlouporaba prava na naplatu iznosa iz BG otvara pitanje do koje mjere treba slijediti jedno od temeljnih načela kod BG „plati pa se sudi“. Stoga i ne čudi da je unatoč navedenim teorijskim koncepcijama o BG pred hrvatskim sudovima zamjetan trend povećanja prijedloga za određivanje privremenih mjera kod BG i to najčešće radi obustave isplate novčanog iznosa iz BG. Praksa hrvatskih sudova po tom pitanju nije ujednačena i postoje različiti pristupi i oprečni stavovi, a u novijoj hrvatskoj literaturu o tome se nije sustavno raspravljalo. Slijedom navedenog, autorice propitkuju dopustivost određivanja privremenih mjera kod BG dovodeći u korelaciju pravila hrvatskog Ovršnog zakona o privremenim mjerama s teorijskim koncepcijama BG. Na temelju tako provedene analize autorice daju ocjenu postojećeg stanja i propitkuju dopustivosti određivanja privremenih mjera kod BG.
##submission.additionalFiles##
Objavljeno
Verzije
- 2023-12-14 (3)
- 2022-12-30 (2)
- 2022-12-30 (1)
Kako citirati
Broj časopisa
Rubrika
Autorska prava
Copyright (c) 2022 Paula Poretti, Lidija Šimunović, Elizabeta Kovač
Ovaj rad licenciran je pod Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Zbornik Pravnog fakulteta Sveučilišta u Rijeci časopis je u otvorenom pristupu i licenciran je u skladu s Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 licencom. Sadržaj časopisa u cijelosti je besplatno dostupan. Korisnici smiju čitati, preuzimati, kopirati, distribuirati, tiskati, pretraživati ili stavljati poveznice na materijal te mijenjati, preoblikovati i prerađivati materijal ili ga koristiti na druge zakonite načine, sve dok odgovarajuće citiraju izvornik.
Radove objavljene u časopisu Zbornik Pravnog fakulteta Sveučilišta u Rijeci dopušteno je pohranjivati u institucijske i tematske repozitorije uz osiguravanje poveznica na mrežne stranice časopisa i Hrčka.
Nakon prihvaćanja kategoriziranog rukopisa za objavu u Zborniku, autor smije objaviti isti rukopis u drugom časopisu samo uz suglasnost Uredništva (sekundarna objava). Pri ponovnoj objavi članka, članak mora sadržavati podatak o tome gdje je članak prvi put objavljen.