Etička načela

Međunarodna konferencija predana je održavanju visokih standarda etičkog ponašanja. Od svih sudionika u procesu objavljivanja – izdavača, urednika, autora i recenzenata – očekuje da se pridržavaju etičkih istraživačkih praksi. Etički standardi kojih se pridržavamo u skladu su sa standardima koje je postavio Odbor za etiku objavljivanja (COPE): http://publicationethics.org/resources/flowcharts) i izdani u obliku različitih smjernica.

Etička načela u nastavku odnose se na etička očekivanja za sudionike u procesu objavljivanja i postupke za rješavanje nedoličnog ili neetičkog ponašanja.

  1. Obveze glavnog urednika i uredničkog odbora
  • Odlučivanje o objavljivanju

Glavni urednik donosi konačnu odluku o prihvaćanju ili neprihvaćanju članka za objavljivanje u zborniku radova konferencije. Njegova se odluka temelji na relevantnosti teme te na originalnosti i važnosti članka kao i jasnoći izražavanja i prezentacije podataka u članku.

Pri donošenju konačne odluke, glavni se urednik može savjetovati s drugim urednicima, voditi mišljenjem recenzenata i preporukama Uredničkog odbora. Njegove odluke o objavljivanju su u skladu s važećim zakonskim propisima koji se tiču zaštite časti i ugleda, kršenja autorskih prava i plagiranja.

  • Recenzija i fair play

Glavni urednik osigurava anonimnu dvostruku recenziju svih članaka objavljenih u zborniku te vodi računa o tome da se stručni pregledi zaprimljenih rukopisa izvrše pošteno, nepristrano i u prihvatljivom vremenskom okviru.

Glavni urednik  osigurava da se članci vrednuju s obzirom na njihov intelektualni sadržaj bez diskriminacije na temelju rase, roda, spolne orijentacije, vjerskih uvjerenja, etničkog porijekla, državljanstva ili političke filozofije autora.

  • Otkrivanje i povjerljivost podataka i informacija

Glavni urednik i članovi užeg i šireg uredničkog tima ne smiju odavati podatke o zaprimljenom rukopisu nikome drugom osim autoru, recenzentima, mogućim recenzentima, pomoćnicima urednika i, prema potrebi, izdavaču. Glavni urednik osigurava povjerljivost podataka ili ideja dobivenih recenzijama i sprječava njihovu zlouporabu.

  • Sukob interesa

Glavni urednik i članovi uredničkog tima ne smiju se koristiti neobjavljenim materijalima u vlastitom istraživačkom radu bez izričitog pisanog pristanka autora.

U posebnom slučaju kada glavni urednik želi objaviti članak u zborniku, članovi Uredništva preuzimaju brigu o njegovom radu te se rad vrednuje objektivno i nepristrano.

 

  1. Obveze autora
  • Standardi oblikovanja rada/članka

Autori članaka izvještavaju o radu koji je proveden u skladu s akademskim, znanstvenim i etičkim standardima.

Autori trebaju u svojim znanstvenim i stručnim  člancima pružiti vjerodostojan, točan i potpun izvještaj o svom istraživanju. Opis metodologije i prikaz rezultata trebali bi biti jasni i dovoljno detaljni da bi drugi istraživači mogli replicirati isto. Rasprava o rezultatima i obrazloženje njihove važnosti trebali bi biti temeljiti i objektivni. Fabriciranje, falsificiranje i neprimjereno manipuliranje podatcima (npr. izostavljanje neodgovarajućih, nedosljednih ili neobjašnjivih rezultata) kao i davanje svjesno netočnih izjava nije etično i prihvatljivo.

Autor ne smije u načelu objavljivati članke koji opisuju isto istraživanje u više od jedne publikacije. Istovremeno podnošenje istog istraživanja u više publikacija predstavlja neetično postupanje te je neprihvatljivo. Nakon prihvaćanja članka za objavu u zborniku, autor smije objaviti isti članak u drugoj publikaciji samo uz suglasnost Uredništva.

  • Izvornost i plagiranje

Autori predaju članke za objavljivanje u kojima se predstavlja njihov originalni rad i koji nisu već objavljeni ili predani za objavljivanje u nekim drugim publikacijama na istom ili nekom drugom jeziku.

Autori trebaju poštivati relevantne propise i konvencije o autorskim pravima. Ukoliko su se koristili tuđim djelom (tekstom ili idejama, podatcima, tablicama i slikama iz djela), moraju ga navesti na odgovarajući način. Riječi drugih autora koje su preuzete iz njihovih publikacija trebaju biti citirane na odgovarajući način.

Plagijat se definira kao korištenje tuđih ideja, riječi, podataka ili drugog materijala koji su oni proizveli bez priznanja. Plagijat se može pojaviti u odnosu na sve vrste izvora i medija, uključujući: tekst, sliku, ilustraciju, matematičke formule itd. Ne toleriramo plagijat i zadržavamo pravo provjeriti sve dostavljene članke putem odgovarajućih alata za provjeru plagijata.

  • Dostupnost podataka

Ukoliko za to postoji potreba, urednici mogu od autora zatražiti podatke iz istraživanja u svrhu provedbe uredničke recenzije i/ili u svrhu omogućavanja javnog pristupa takvim podatcima. Autori bi stoga trebali biti spremni sačuvati takve podatke tijekom određenog vremena i nakon objavljivanja članka.

  • Autorstvo članka

Autorstvo je ograničeno na one pojedince koji su dali značajan doprinos koncepciji, metodološkom oblikovanju, provedbi i interpretaciji rezultata istraživanja. Takvi pojedinci trebaju biti navedeni kao suautori članka.

Autor koji komunicira s urednicima časopisa jamči da su autorski podatci svih pojedinaca koji su sudjelovali u nastanku članka točno navedeni te da su svi suautori vidjeli zadnju inačicu članka i dali suglasnost za njegovo objavljivanje.

  • Sukob interesa

Autori trebaju navesti sve izvore financijske potpore svom istraživačkom radu te voditi računa o tome da u njihovu radu nema potencijalnih financijskih ili drugih sukoba interesa koji bi se mogli protumačiti kao utjecaj na rezultate istraživanja i njihovu interpretaciju.

  • Značajne pogreške u objavljenim člancima

Ukoliko autor otkrije značajnu pogrešku ili netočnost u vlastitom objavljenom članku, njegova je obveza odmah obavijestiti glavnog urednika te surađivati s njim kako bi se objavio erratum, dodatak ili ispravak, odnosno kako bi se rad povukao iz objave u slučajevima kada je to potrebno.

 

  1. Obveze recenzenata
  • Doprinos uredničkim odlukama

Recenzenti pomažu glavnom uredniku pri donošenju odluke o objavljivanju. K tome, preko urednikove komunikacije s autorom mogu pomoći u poboljšanju kvalitete rada.

  • Standardi objektivnosti

Recenzenti trebaju objektivno recenzirati članke. Svoje mišljenje trebaju iznijeti jasno i argumentirano. Osobna kritika autora članka je neprimjerena.

Recenzent koji smatra da nije dovoljno stručan da bi mogao objektivno vrednovati određeni članak ili ako je uvjeren da ne može recenzirati članak do određenoga roka, trebao bi o tome obavijestiti glavnog urednika.

Recenzenti trebaju utvrditi relevantne objavljene radove koje autori nisu citirali. Svaka izjava u članku koja predstavlja osvrt ili argument koji je bio ranije objavljen mora sadržavati citat. Recenzent treba upozoriti urednika na svaku značajnu sličnost ili preklapanje teksta predmetnog članka ili teksta objavljenih članaka koji su mu poznati.

  • Otkrivanje i povjerljivost podataka i informacija

Recenzenti moraju voditi računa o tome da su članci i svi drugi podatci koje dobiju u recenzentskom postupku povjerljivi te da se ne smiju pokazivati ili prenositi drugima bez ovlasti urednika.

Neobjavljene članke i priloge uz njih recenzenti ne smiju upotrebljavati u vlastitom istraživanju ili u druge osobne svrhe bez pisanog pristanka autora.

  • Sukob interesa

Povlašteni podaci ili ideje koje su recenzenti doznali u postupku recenziranja moraju biti povjerljivi i ne smiju biti uporabljeni za osobnu korist recenzenata. Recenzenti ne bi trebali prihvatiti članke na stručni pregled, ukoliko znaju da time ulaze u sukob interesa koji proizlazi iz financijskih, suradničkih ili drugih odnosa s autorom članka ili institucijom s koje je poslan članak.

Etička načela objavljivanja nalazi se  u pdf- u na ovoj poveznici: https://hrcak.srce.hr/omp/index.php/ftrr/libraryFiles/downloadPublic/9

Proces za identifikaciju i rješavanje optužbi za nedolično ponašanje u istraživanju

Izdavači i urednici dužni su poduzeti razumne korake kako bi identificirali i spriječili objavljivanje radova u kojima je došlo do nepropisnog ponašanja u istraživanju, uključujući plagijat, manipulaciju citatima i krivotvorenje/izmišljotinu podataka. Ni u kojem slučaju časopis ili njegovi urednici neće poticati takvo nedolično ponašanje ili svjesno dopustiti da se ono dogodi. Ako su izdavač ili urednici časopisa upoznati s bilo kakvim navodnim nedoličnim istraživanjem u vezi s objavljenim člankom, izdavač ili urednik će slijediti COPE-ove smjernice u rješavanju optužbi.