Izvorni znanstveni članak
ISTRAGA U MEĐUNARODNOM PRAVU
Vesna Barić Punda
; Pravni fakultet Split
Sažetak
Istraga je samostalno, autonomno sredstvo u mirnu rješavanju međunarodnih sporova, kojim treća osoba (fizička osoba ili zbor) promiče rješenja spora nepristranim, savjesnim i objektivnim utvrđivanjem spornih činjenica. Istraga je posebice pogodna kad između država, stranaka u sporu, primjena prava nije sporna, već neka činjenica ili događaj, primjerice u rješavanju graničnih incidenata, sporova na moru, nautičkih i zemljopisnih spornih pitanja.
Izvješće istražne komisije nema obveznu pravnu snagu za stranke. One su ga slobodne prihvatiti ili odbaciti po svom nahođenju. Mnogi pisci drže da je istraga pripremni postupak, a ne autonomno, samostalno sredstvo u rješavanju međunarodnih sporova, jer se izvješćem istražne komisije ne rješava spor, već se donosi prikaz
činjeničnog stanja. Tako kritičan odnos dijela znanosti međunarodnog
prava držimo neosnovanim. Točno je da se izvješćem izravno
ne rješava spor, ali ono, dakako, dovodi, ili bar treba dovesti, do rješenja spora. Pravno pitanje između stranaka nije ni bilo sporno, a sporne su činjenice nakon provedenog postupka istrage postale neosporne. Utvrđivanjem spornih činjenica, stanja, okolnosti ili događaja, strankama se nameće i rješenje međunarodnog spora.
Istraga u poznatom Dodgger Bank-incidentu (1904.) klasični je primjer kako rješenje činjeničnog pitanja povlači i pravno rješenje spora. Istraga može biti i dio parničnogpostupka pred Međunarodnim
sudom, ali je kao autonomno sredstvo u mimomu rješavanju sporova fleksibilnija od sudskog ili arbitražnog postupka. Nepristrana i objektivna istraga put je za smanjivanje napetosti i područja neslaganja između država.
Ključne riječi
Hrčak ID:
209706
URI
Datum izdavanja:
28.6.1994.
Posjeta: 816 *