Nafta i Plin, Vol. 39 No. 159. - 160., 2019.
Stručni rad
Bioremedijacija zauljenog otpada iz procesa naftnog rudarstva
Karim El Sabeh
; Rudarsko-geološko-naftni fakultet Sveučilišta u Zagrebu
Nediljka Gaurina Međimurec
; Rudarsko-geološko-naftni fakultet Sveučilišta u Zagrebu
Karolina Novak Mavar
orcid.org/0000-0002-3526-6496
; Rudarsko-geološko-naftni fakultet Sveučilišta u Zagrebu
Sažetak
Tijekom aktivnosti procesa istraživanja i eksploatacije ugljikovodika moguće je zagađenje okoliša uslijed nastanka otpada i pojave izvanrednih događaja koji za posljedicu imaju istjecanje ugljikovodika. Radi izbjegavanja štetnih utjecaja na okoliš kompanije poštuju stroge standarde i implementiraju odgovarajuće mjere za sprječavanje ili smanjenje štetnog djelovanja otpada na okoliš. Na današnjem stupnju razvoja naftne kompanije primjenjuju različite metode obrade zauljenog otpada (talozi iz naftnih spremnika, tlo onečišćeno ugljikovodicima, otpadna uljna isplaka i sl.), a jedna od njih je i bioremedijacija.
Pri obradi otpada onečišćenog ugljikovodicima procesom bioremediacije koriste se mikroorganizmi, gnojivo, oksidanti te različiti aditivi u cilju smanjenja ukupnog sadržaja ugljikovodika. Bioremedijacija je relativno spor proces, zahtjeva velike površine zemljišta, često provođenje testova i analiza kako bi se postigao željeni rezultat, odnosno zauljeni otpad pretvorio u koristan proizvod, neopasan za okoliš. Uspješnost procesa bioremedijacije ovisi o različitim parametrima, kao što su sadržaj vode u tlu, koncentracija kisika, temperatura tla te sposobnost biološke degradacije pojedinih komponenti otpada.
U radu su prikazani primjeri i rezultati terenske primjene obrade zauljenog otpada i otpadne isplake postupkom bioremedijacije.
Ključne riječi
bioremedijacija; bušenje; proizvodnja; isplaka; zauljeni otpad
Hrčak ID:
227200
URI
Datum izdavanja:
21.10.2019.
Posjeta: 1.940 *