Sažetak sa skupa
MIŠLJENJA MEDICINSKIH SESTARA I TEHNIČARA O SESTRINSKOJ DOKUMENTACIJI U ELEKTRONSKOM OBLIKU
Irena Kukić Vukoja
orcid.org/0000-0001-9718-6427
; Opća županijska bolnica Požega, Osječka 107, Požega, Hrvatska
Štefica Mikšić
; Fakultet za dentalnu medicinu i zdravstvo, Crkvena 21, Osijek, Hrvatska
Đimoti Renata
; Opća županijska bolnica Požega, Osječka 107, Požega, Hrvatska
Marija Karlić
; Opća županijska bolnica Požega, Osječka 107, Požega, Hrvatska
Sažetak
Uvod: Sestrinska dokumentacija u elektronskom obliku sastavni je dio medicinske dokumentacije i za medicinske sestre i tehničare je zakonska obaveza. Cilj sestrinske dokumentacije jest sustavno praćenje, planiranje, provođenje, kontrola postignutog, vrednovanje stanja pacijenta, a ne samo provjera učinjenog.
Cilj: Ispitati razinu informatičkog obrazovanja medicinskih sestara i tehničara na osnovi samoprocjene znanja i vještina, usporediti mišljenja s obzirom na dob i razinu obrazovanja, te ispitati postoje li razlike u mišljenjima medicinskih sestara i tehničara s obzirom na samoprocjenjenu razinu informatičkih znanja i vještina.
Metode: Istraživanje je provedeno 2019. godine između medicinskih sestara i tehničara zaposlenih u Općoj Županijskoj bolnici Požega. Za prikupljanje podataka korišten je anonimni upitnik „Imple-mentacija sestrinske dokumentacije u informacijski zdravstveni sustav“- upitnik ISDIZS. Provedena je presječna studija.
Rezultati: U istraživanju je sudjelovalo ukupno 111 ispitanika, od kojih je 15 (13 %) medicinskih tehničara i 96 (87 %) medicinskih sestara, s ukupnim prosjekom od 44 godina. 49 (44 %) ispitanika posjeduje temeljna znanja i vještine za rukovanje informacijskim sustavom. Ispitanici sa srednjom stručnom spremom smatraju kako elektroničko vođenje sestrinske dokumentacije nije jednostavno (p = 0,02) te da usporava medicinsku sestru/tehničara u procesu rada (p = 0,006). Visokoobrazovane medicinske sestre i tehničari mišljenja su da je sestrinska dokumentacija jednostavna i u potpunosti primjenjiva. Ispitanici koji nemaju temeljna informatička znanja i vještine u prosjeku imaju vrlo nega-tivno mišljenje o sestrinskoj dokumentaciji u elektroničkom obliku (prosjek 42 %).
Zaključak: Utvrđena je niska razina temeljnih znanja i vještina za rukovanje informacijskim sustavom. Ispitanici starije životne dobi podložniji su negativnijem mišljenju o elektronskom zapisu sestrinske dokumentacije nego ispitanici mlađe životne dobi. Visokoobrazovane medicinske sestre i tehničari pri-hvaćaju primjenu sestrinske dokumentacije u elektronskom obliku te su spremne educirati starije kolege i kolegice.
Ključne riječi
bolnički informacijski sustav; elektronski zapis; medicinska sestra i tehničar
Hrčak ID:
232009
URI
Datum izdavanja:
31.12.2019.
Posjeta: 1.962 *