Meeting abstract
Učinak klorheksidina na oralnu bakterijsku kolonizaciju i razvoj nozokomijalnih infekcija u životno ugroženih bolesnika
Tomislav Ćabov
Darko Macan
Ino Husedžinović
Danica Bošnjak
Jasenka Škrlin-Šubić
Abstract
Ciljevi: Zabilježiti u bolesnika na odjelu intenzivnog liječenja učinak dekontaminacije dentalnoga plaka i bukalne sluznice antiseptikom na kolonizaciju potencijalno patogenim nozokomijalnim bakterijama i razvoj nozokomijalnih infekcija.
Vrsta: Dvostruko slijepa prospektivna poredbena studija zasnovana na nasumce odabranom uzorku.
Mjesto: Odjel intenzivnoga liječenja s 12 kreveta u Kliničkoj bolnici “Dubrava”, Zagreb.
Ispitanici: Bolesnici koji su jedan za drugim primljeni na odjel intenzivnog liječenja s bolešću koja je indicirala najmanje trodnevo liječenje. Bezubi su bolesnici isključeni iz studije.
Terapije: Nakon nasumice izabranih bolesnika, provedena je terapija te skupine s 0,2% gelom klorheksidina, tri puta na dan za vrijeme njihova boravka na odjelu intenzivnog liječenja. Standardne mjere oralne higijene i placebo gel uporabljeni su na kontrolnoj skupini.
Posebna mjerenja: Uzet je dentalni status s pomoću indeksa karijesa; količina plaka utvrđena je semikvantitativnim indeksom plaka. Uzeti su uzorci bakterija dentalnoga plaka, bukalne sluznice, nazalnog i trahealnog aspirata i krvi nultog dana, zatim trećeg, šestog i dalje svaka tri dana do otpusta bolesnika s odjela intenzivnog liječenja.
Rezultati: Sudjelovalo je 60 bolesnika - 30 koji su primali terapiju i 30 iz kontrolne skupine (prosjek godina: 54,5±18,2, prosječna simplificirana akutna fiziološka vrijednost II (Simplified Acute Physiological Score II): 29±13,5 bodova). Pri prijmu u bolnicu nije bilo znatnih razlika između dviju skupina što se tiče kliničkih i dentalnih podataka. Srednja vrijednost indeksa karijesa iznosila je 19,5±5,5, a plak indeksa 1,7±0,62. Na dan prijma u 63% su bolesnika iz područja dentalnoga plaka i bukalne sluznice izolirane potencijalno patogene nozokomijalne bakterije. U usporedbi s kontrolnom skupinom iznos transkolonizacije bakterija u područje bronha znatno je smanjen (19/7 bolesnika, p=0,002), kao i incidencija razvoja nozokomijalne infekcije (26,7%/6,7%, p=0,041). Ti su rezultati bili konzistentni sa znatnim preventivnim učinkom antiseptičke dekontaminacije s 75% razmjernoga smanjenja rizika. Postojao je trend smanjenja vrijednosti plak indeksa, kolonizacije potencijalno patogenim bakterijama i duljine boravka na odjelu intenzivnoga liječenja..
Zaključci: Dekontaminacija dentalnoga plaka i bukalne sluznice antiseptikom, 0,2% gelom klorheksidina smanjuje oralnu bakterijsku kolonizaciju te može smanjiti incidenciju razvoja nozokomijalnih infekcija u životno ugroženih bolesnika.
Keywords
Kolonizacija orofaringealnoga područja; nozokomijalne infekcije; dekontaminacija antisepticima; klorheksidin
Hrčak ID:
2299
URI
Publication date:
15.12.2004.
Visits: 2.268 *