Skip to the main content

Review article

Društveno poduzetništvo kao izravni doprinos ekonomskom razvoju

Vesna Cvitanović orcid id orcid.org/0000-0001-7638-3093 ; Veleučilište VERN'


Full text: croatian pdf 279 Kb

page 109-126

downloads: 1.983

cite


Abstract

U posljednjih dvadeset godina, Hrvatska je prolazila ozbiljno tranzicijsko razdoblje u kojemu se nacionalna ekonomija morala prilagoditi tržišnom ustroju. Uvedena je kuna kao nacionalna valuta, financirani su često preplaćeni infrastrukturni projekti, a industrijska politika temeljena na očuvanju pojedinih gospodarskih grana rezultirala je kontinuiranim ulaganjem u sektore koji se, unatoč toj pomoći, nisu uspjeli sanirati. Uravnoteženost državnog proračuna nije postignuta, a zbog kumuliranog proračunskog deficita, iz godine u godinu povećavan je javni dug. Vanjskotrgovinski deficit konstanta je svih godina promatranog razdoblja kao i nezadovoljavajući trend kretanja društvenog bruto proizvoda koji, nakon šest kriznih godina, tek krajem 2014. započinje uzlaznu putanju. Visoka stopa nezaposlenosti radno aktivnog stanovništva, kontinuirano povećanje stope siromaštva, starosna struktura stanovništva koja Hrvatsku svrstava u pet zemalja Europske unije s najstarijom populacijom te ubrzani trend iseljavanja mladih i stručnih kadrova iz Hrvatske u posljednjih nekoliko godina, zahtijevaju učinkovita rješenja ovih društvenih i ekonomskih problema.
Društveno poduzetništvo postaje rastući fenomen na svjetskoj i europskoj gospodarskoj sceni i potvrđuje svoj izravni doprinos ekonomskom razvoju zemlje potičući zapošljavanje i društveni angažman marginaliziranih skupina u poslovnim aktivnostima kojima nije jedini cilj ostvarivanje profita, već omogućavanje sigurnih radnih mjesta, društvene dobrobiti i pozitivnih promjena u društvu, ali i okolišu. Za razliku od profitnih poduzeća, društveno poduzetništvo temelji se na trokutu ciljeva: Ljudi - Planet - Dobit. U radu su predstavljeni primjeri iz zemlje i svijeta koji potvrđuju kontribuciju
društvenog poduzetništva smanjenju nezaposlenosti, povećanju proizvodnje i vrijednosti društvenog bruto proizvoda, smanjenju fiskalnih izdataka i nejednakosti u društvu kao i doprinos psihološkim rasterećenjima pojedinaca i društvene zajednice u cjelini.

Keywords

društveno poduzetništvo; marginalizirane skupine; nezaposlenost; društvena dobrobit

Hrčak ID:

196928

URI

https://hrcak.srce.hr/196928

Publication date:

27.3.2018.

Visits: 3.469 *