Briga o prirodnom okolišu u zemljama Srednje Europe: Međunarodna usporedba ESS rezultata runde 4 (2008) i runde 9 (2018)
Ključne riječi:
Schwartzova ljestvica vrijednosti, pro-ekološki stavovi, Europsko društveno istraživanje, srednja Europa, HrvatskaSažetak
Ovaj rad istražuje brigu o prirodi u Hrvatskoj na temelju podataka 4. (2008.) i 9. runde (2018.) Europskoga društvenog istraživanja (EDI, engl. European Social Survey – ESS), tijekom vremena i u usporedbi s pet drugih zemalja srednje Europe (Češka, Mađarska, Poljska, Slovačka i Slovenija). Čestica o brizi o prirodi korelirana je s vrijednostima mjerenima na Schwartzovoj ljestvici (engl. Human Values Scale – HVS) iz EDI-ja, kako bismo provjerili jesu li vrijednosti, kako ih je definirao Schwartz, dobri prediktori brige o prirodi u ovih 6 zemalja srednje Europe. Provjerili smo i povezanost s ključnim sociodemografskim obilježjima ispitanika (dob, spol, obrazovanje, politička orijentacija i religioznost). Analiza je pokazala da, iako postoje sličnosti u pogledu ekoloških stavova i vrijednosti među odabranim zemljama srednje Europe, postoje i neke pojedinačne razlike među njima. U Hrvatskoj pronalazimo najsnažniji porast potpore za brigu o prirodi tijekom obuhvaćenog razdoblja od 10 godina, a Hrvatska i Slovenija imaju najviši rezultat vezano za brigu o prirodi u 2018. godini. Poljska, Slovačka i Češka bilježe ukupnu stagnaciju u rezultatima, a Mađarska pokazuje značajno smanjenje potpore za brigu o prirodi između 2008. i 2018. godine. Naše istraživanje otkriva da su Schwartzove vrijednosti, osobito one "nadilaženja sebe" (engl. Self-transcendence) i, suprotno postojećoj literaturi, "konzervatizma" (engl. Conservatism), umjereno dobri prediktori brige o prirodi. Te vrijednosti naglašavaju važnost društva (a samim time i cijeloga "susvijeta") nad individualnim interesima, što pruža novu dimenziju za tumačenje stavova o okolišu u ovim zemljama.
##submission.downloads##
Objavljeno
Kako citirati
Broj časopisa
Rubrika
Autorska prava
Copyright (c) 2021 Bruno Šimac, Tijana Trako Poljak, Vladimir Ivanović
Ovaj rad licenciran je pod Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Autori priloga objavljenih u časopisu zadržavaju autorsko pravo, uključujući i pravo na copyright. Pristankom na objavljivanje autori daju časopisu pravo prvog objavljivanja u tiskanom te elektroničkom obliku.
Revija za sociologiju je časopis otvorenoga pristupa. U skladu s definicijom otvorenog pristupa BOAI-a, korisnicima je pristup cjelokupnom sadržaju slobodan i besplatan. Korisnici mogu čitati, pohranjivati, kopirati, distribuirati, ispisivati, pretraživati i vezivati cijele tekstove članaka u ovom časopisu ne tražeći prethodno dopuštenje izdavača ili autora. Revija za sociologiju primjenjuje CC BY licencu.