Usamljenost i društvene mreže u Europi: rezultati ISSP istraživanja za 13 europskih država
Ključne riječi:
usamljenost, društvene mreže, međunarodno istraživanje, interpersonalno povjerenje, socioekonomski čimbeniciSažetak
Članak analizira društvene uzroke usamljenosti u Europi, koristeći podatke iz International Social Survey Programme (ISSP) modula iz 2017. godine "Društvene mreže i društveni resursi“. Analizirani su podatci 13 europskih država, podijeljenih u sjevernu Europu, kontinentalnu Europu te srednju i istočnu Europu. Svrha je ovog rada ispitati usamljenost u odnosu na tri specifične skupine prediktora koje se odnose na društvene mreže, sociokulturne i sociostrukturne aspekte. Prema dobivenim rezultatima, obrasci socijabilnosti i personalnih mreža najvažniji su prediktor usamljenosti. Iako su se učestalost kontakata s članovima obitelji i bliskim prijateljima, kao i ukupan broj društvenih kontakata, pokazali značajnima, usamljenost je ponajprije povezana s kvalitetom osobnih veza. Kad je riječ o sociokulturnim čimbenicima, dobiveni rezultati pokazuju da je interpersonalno povjerenje konzistentno povezano s nižom razinom usamljenosti. Nadalje, ispitanici iz kontinentalne Europe u prosjeku su manje usamljeni u odnosu na ispitanike iz sjeverne i istočne Europe. Dob se pritom pokazala važnim čimbenikom s obzirom na to da su mlađi ispitanici usamljeniji u nordijskim zemljama u odnosu na ispitanike iz ostalih dviju skupina država, dok su stariji ispitanici usamljeniji u zemljama srednje i istočne Europe. Naposljetku, sociostrukturni indikatori pokazali su manju prediktivnu valjanost u usporedbi s obrascima socijabilnosti i sociokulturnim varijablama. Pritom se povezanost socioekonomske isključenosti i usamljenosti pokazala značajnijom za ispitanike iz nordijskih država u odnosu na ostale ispitanike. Ti nalazi pridonose bogatom polju suvremenih istraživanja usamljenosti novom perspektivom zasnovanom na komparativnom pristupu koji uspoređuje tri velike skupine europskih zemalja i integrira različite prediktore usamljenosti.
##submission.downloads##
Objavljeno
Kako citirati
Broj časopisa
Rubrika
Autorska prava
Copyright (c) 2021 Željka Tonković, Dražen Cepić, Ivan Puzek
Ovaj rad licenciran je pod Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Autori priloga objavljenih u časopisu zadržavaju autorsko pravo, uključujući i pravo na copyright. Pristankom na objavljivanje autori daju časopisu pravo prvog objavljivanja u tiskanom te elektroničkom obliku.
Revija za sociologiju je časopis otvorenoga pristupa. U skladu s definicijom otvorenog pristupa BOAI-a, korisnicima je pristup cjelokupnom sadržaju slobodan i besplatan. Korisnici mogu čitati, pohranjivati, kopirati, distribuirati, ispisivati, pretraživati i vezivati cijele tekstove članaka u ovom časopisu ne tražeći prethodno dopuštenje izdavača ili autora. Revija za sociologiju primjenjuje CC BY licencu.