Traženje povezanosti medijske pismenosti i političke participacije kod različitih generacija
Ključne riječi:
medijska pismenost, politička participacija, generacije, Hrvatska, praćenje vijestiSažetak
Mnogi autori smatraju da je medijska pismenost važna za razvoj građanskog angažmana, posebice u digitalnom okruženju. Dok je pozitivan odnos između praćenja vijesti i političke participacije potvrđen brojnim dugogodišnjim istraživanjima, još nije dovoljno jasno kakva je povezanost medijske pismenosti i političke participacije. Većina se istraživanja medijske pismenosti i participacije usredotočuju na mlađe medijske korisnike, a zanemaruju generacijske razlike u praćenju vijesti. Također, studije bi trebale uzeti u obzir proširene oblike participacije u digitalnom umreženom okruženju. Ovo istraživanje koristi skalu medijske pismenosti u praćenju vijesti te proširenu skalu političke participacije kako bi se analizirala povezanost medijske pismenosti i više dimenzija političke participacije, uzimajući u obzir generacijske razlike među publikom vijesti. Korišteni su podatci iz anketnog istraživanja o medijskoj pismenosti, a regresijska analiza korištena je za utvrđivanje povezanosti između medijske pismenosti i političke participacije. Rezultati nisu posve u skladu s normativnim razumijevanjem uloge medijske pismenosti za građanski angažman. Iako su obrazovni programi medijske pismenosti pozitivno povezani s nekim oblicima političke participacije, nema značajne povezanosti medijske pismenosti i participacije. Također, postoji generacijski jaz u medijskoj pismenosti i nekim oblicima političke participacije. Potrebno je provesti dodatna istraživanja za ispitivanje skale medijske pismenosti u praćenju vijesti te nejednakosti u medijskoj pismenosti.
##submission.downloads##
Objavljeno
Kako citirati
Broj časopisa
Rubrika
Autorska prava
Copyright (c) 2023 Dina Vozab
Ovaj rad licenciran je pod Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Autori priloga objavljenih u časopisu zadržavaju autorsko pravo, uključujući i pravo na copyright. Pristankom na objavljivanje autori daju časopisu pravo prvog objavljivanja u tiskanom te elektroničkom obliku.
Revija za sociologiju je časopis otvorenoga pristupa. U skladu s definicijom otvorenog pristupa BOAI-a, korisnicima je pristup cjelokupnom sadržaju slobodan i besplatan. Korisnici mogu čitati, pohranjivati, kopirati, distribuirati, ispisivati, pretraživati i vezivati cijele tekstove članaka u ovom časopisu ne tražeći prethodno dopuštenje izdavača ili autora. Revija za sociologiju primjenjuje CC BY licencu.