Primjeri dobre prakse u kvalitativnom izvještavanju: transparentnost i refleksivnost
Ključne riječi:
kvalitativna istraživanja, izvještavanje, transparentnost, refleksivnost, opipljivostSažetak
Ovaj rad predstavlja tematski broj Revije za sociologiju koji ističe primjere dobre prakse izvještavanja o kvalitativnim istraživanjima na temelju studija koje se bave rodnim procesima I odnosima. U prvom dijelu rada, opisuju se "transparentnost" i "refleksivnost" kao ključna načela procjene valjanosti pri kvalitativnom izvještavanju. U drugom dijelu, predstavljaju se četiri empirijske studije te se opisuju doprinosi njihovih kvalitativnih pristupa. U nastavku, ističu se dobre prakse tih kvalitativnih studija u odnosu na preporučene smjernice koje su prvenstveno vezane uz predstavljanje odabira i regrutiranja sudionika, etičkih pitanja i analitičkih postupaka. U završnom dijelu, razmatra se koncept "opipljivosti" kao dodatan kriterij kvalitativnog izvještavanja, te se rad zaključuje apelom da bi praksa kvalitativnog izvještavanja trebala uključivati tri načela: transparentnost, refleksivnost i opipljivost.
##submission.downloads##
Objavljeno
Kako citirati
Broj časopisa
Rubrika
Autorska prava
Copyright (c) 2022 Tanja Vučković Juroš
Ovaj rad licenciran je pod Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Autori priloga objavljenih u časopisu zadržavaju autorsko pravo, uključujući i pravo na copyright. Pristankom na objavljivanje autori daju časopisu pravo prvog objavljivanja u tiskanom te elektroničkom obliku.
Revija za sociologiju je časopis otvorenoga pristupa. U skladu s definicijom otvorenog pristupa BOAI-a, korisnicima je pristup cjelokupnom sadržaju slobodan i besplatan. Korisnici mogu čitati, pohranjivati, kopirati, distribuirati, ispisivati, pretraživati i vezivati cijele tekstove članaka u ovom časopisu ne tražeći prethodno dopuštenje izdavača ili autora. Revija za sociologiju primjenjuje CC BY licencu.