KULTURE SJEĆANJA, KRAJOLICI ZABORAVA: PRIMJER PARTIZANSKOG GROBLJA U MOSTARU
Abstract
Rat i politički prevrati u Bosni i Hercegovini devedesetih godina prošlog stoljeća utjecali su na kreiranje novih kulturnih i političkih identiteta, ali i mnemonijskih sustava. Ocrtavanju te društvene dinamike pristupilo se sagledavajući promjene kroz koje prolaze prostori oblikovani tijekom socijalizma kao mjesta sjećanja. Istraživanjem tog procesa analizira se tvorba krajolika zaborava. Fokus rada je na Partizanskom groblju, mostarskom spomeniku iz 1965. godine. Osvjetljavaju se mijene prostornih politika, ali i svakidašnjih praksi vezanih uz to spomen-groblje. U zaključnom se dijelu analiziraju naracije mlade generacije građana Mostara o Partizanskom groblju i njegovim (mogućim) korištenjima.
Ključne riječi: kulture sjećanja, krajolici zaborava, socijalistički spomenici, Mostar, Partizansko groblje
Published
Issue
Section
License
UVJETI KORIŠTENJA / TERMS OF USE
Radovi objavlјeni u časopisu nalaze se u otvorenom pristupu i mogu se distribuirati u skladu s odredbama licencije Creative Commons Imenovanje-Nekomercijalno-Bez prerada 4.0 / Articles published in this journal are Open Access and can be distributed under the terms and conditions of the Creative Commons license Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0
TROŠKOVI OBJAVE / PUBLICATION CHARGES
Za autore nema troškova prijave rada za časopis, niti troškova tijekom uredničkog i recenzijskoga postupka s radom. / There are no submission, article processing charges involved in publishing of this journal.