PREVENTIVNO RESTRUKTURIRANJE TRGOVAČKIH DRUŠTAVA U POTEŠKOĆAMA
ISTI KROJ ZA SVE ILI ODIJELO PO MJERI?
DOI:
https://doi.org/10.30925/zpfsr.39.4.1Ključne riječi:
restrukturiranje trgovačkih društava; društva u poteškoćama; izvanredna uprava; restrukturiranje povezanih društava; društva od sistemskog značajaSažetak
Republika Hrvatska je trenutno suočena s najvećim restrukturiranjem društva u poteškoćama uz značajno sudjelovanje inozemnih investitora. Restrukturiranje se provodi prema novom Zakonu o postupku izvanredne uprave u trgovačkim društvima od sistemskog značaja za Republiku Hrvatsku. Taj zakon je usvojen u vrijeme izbijanja krize najvećeg trgovačkog diva - Agrokor grupe. Restrukturiranje grupe postalo je ubrzo prvorazredno političko pitanje koje je plijenilo pozornost javnosti. Navedeni zakon kritiziran je u pravnoj doktrini i u javnosti da je osmišljen samo radi spašavanja jedne poslovne grupacije u Hrvatskoj te i da nije u skladu s ustavnim načelima i postojećim stečajnim zakonodavstvom. Njime je kreiran model izvanredne uprave kao posebnog sudskog postupka u kojem glavnu ulogu igra izvanredni povjerenik, a koji je namijenjen trgovačkim društvima od sistemskog značaja za Republiku Hrvatsku koja se nalaze u stanju insolventnosti ili predinsolventnosti. Pošavši od toga ovaj rad namjerava istražiti širu sliku modela restrukturiranja usporedbom tri različita pravna modela restruktuiranja društva u poteškoćama: njemački model Shutzschirmverfahren, engleski Schemes of Arrangment i talijanski model izvanredne uprave. U radu će se istražiti učinkovitost svakog od pojedinih modela na temelju relevantnih studija koje upućuju na njhovu uspješnost. U radu se daje pregled razvoja hrvatskog prava kojim se uređuje tzv. preventivno restruktuiranje, te se propituju određena pitanja vezano uz navedeni zakonski akt, posebice koncept trgovačkog društva od sistemskog značaja.
##submission.additionalFiles##
Objavljeno
Kako citirati
Broj časopisa
Rubrika
Autorska prava
Zbornik Pravnog fakulteta Sveučilišta u Rijeci časopis je u otvorenom pristupu i licenciran je u skladu s Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 licencom. Sadržaj časopisa u cijelosti je besplatno dostupan. Korisnici smiju čitati, preuzimati, kopirati, distribuirati, tiskati, pretraživati ili stavljati poveznice na materijal te mijenjati, preoblikovati i prerađivati materijal ili ga koristiti na druge zakonite načine, sve dok odgovarajuće citiraju izvornik.
Radove objavljene u časopisu Zbornik Pravnog fakulteta Sveučilišta u Rijeci dopušteno je pohranjivati u institucijske i tematske repozitorije uz osiguravanje poveznica na mrežne stranice časopisa i Hrčka.
Nakon prihvaćanja kategoriziranog rukopisa za objavu u Zborniku, autor smije objaviti isti rukopis u drugom časopisu samo uz suglasnost Uredništva (sekundarna objava). Pri ponovnoj objavi članka, članak mora sadržavati podatak o tome gdje je članak prvi put objavljen.