IZVANREDNI PRAVNI LIJEKOVI U UPRAVNOM SPORU
DOI:
https://doi.org/10.30925/zpfsr.42.2.16Ključne riječi:
izvanredni pravni lijekovi, obnova upravnog spora, zahtjev za izvanredno preispitivanje zakonitosti pravomoćne odluke, Zakon o upravnim sporovimaSažetak
U ovom radu analiziraju se dva izvanredna pravna lijeka propisana Zakonom o upravnim sporovima; obnova upravnog spora i zahtjev za izvanredno preispitivanje zakonitosti pravomoćne presude. Iznose se specifičnosti i razrađuju posebnosti svakog od njih s prikazom prakse prvostupanjskih upravnih sudova, Visokog upravnog suda Republike Hrvatske i Vrhovnog suda Republike Hrvatske. Autor zaključuje da postoji propust zakonodavca kada se opredijelio samo za obnovu spora okončanog presudom, a ne i rješenjem, što se može ispraviti u nekim daljnjim noveliranjima Zakona o upravnim sporovima. Također, ukazuje se na nejasnoće prilikom reguliranja rokova za obnovu upravnog spora i uočava se kako je veliki broj podnesenih prijedloga za obnovu spora odmah odbačen, a vrlo je mali broj pozitivnih odluka o prijedlogu. Autor zaključuje da to ukazuje na činjenicu da su odluke upravnih sudova pravno i procesno utemeljene ili da se stranke zbog složene procesne koncepcije rijetko upuštaju u ponovni upravni spor. Nadalje, autor se odlučuje za pristup zakonodavca prilikom reguliranja zahtjeva za izvanredno preispitivanje zakonitosti pravomoćne presude, jer davanje mogućnosti strankama da podnose zahtjeve izravno Vrhovnom sudu Republike Hrvatske znatno bi opteretilo taj sud i stavilo ga u ulogu suda trećeg stupnja što nije bila intencija zakonodavca prilikom propisivanja ovog izvanrednog pravnog lijeka.
##submission.additionalFiles##
Objavljeno
Verzije
- 2023-12-15 (2)
- 2022-02-16 (1)
Kako citirati
Broj časopisa
Rubrika
Autorska prava
Copyright (c) 2022 Meri Dominis Herman
Ovaj rad licenciran je pod Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Zbornik Pravnog fakulteta Sveučilišta u Rijeci časopis je u otvorenom pristupu i licenciran je u skladu s Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 licencom. Sadržaj časopisa u cijelosti je besplatno dostupan. Korisnici smiju čitati, preuzimati, kopirati, distribuirati, tiskati, pretraživati ili stavljati poveznice na materijal te mijenjati, preoblikovati i prerađivati materijal ili ga koristiti na druge zakonite načine, sve dok odgovarajuće citiraju izvornik.
Radove objavljene u časopisu Zbornik Pravnog fakulteta Sveučilišta u Rijeci dopušteno je pohranjivati u institucijske i tematske repozitorije uz osiguravanje poveznica na mrežne stranice časopisa i Hrčka.
Nakon prihvaćanja kategoriziranog rukopisa za objavu u Zborniku, autor smije objaviti isti rukopis u drugom časopisu samo uz suglasnost Uredništva (sekundarna objava). Pri ponovnoj objavi članka, članak mora sadržavati podatak o tome gdje je članak prvi put objavljen.