THE ROLE OF CIVIL SOCIETY IN A TIME OF PANDEMIC
BRIDGING THE GAP BETWEEN OFFICIAL POLICIES AND INFORMATION NEEDS OF VICTIMS OF FAMILY VIOLENCE
DOI:
https://doi.org/10.30925/zpfsr.43.2.3Ključne riječi:
COVID-19; žrtve obiteljskog nasilja; informacijsko ponašanje djelatnika udruga; komunikacijski kanali; udruge.Sažetak
ULOGA UDRUGA U DOBA PANDEMIJE:SPONA IZMEĐU SLUŽBENIH POLITIKA I INFORMACIJSKIH POTREBA ŽRTAVA OBITELJSKOG NASILJA
O informacijskom ponašanju i potrebama ranjivih skupina, osobito žrtava obiteljskog nasilja tijekom (kvazi)izvanrednih situacija i ulozi udruga u pružanju pomoći svojim korisnicima proveden je veliki broj istraživanja u svijetu, no u Republici Hrvatskoj ono je neistraženo područje.Upravo je stoga neistraženost teme bila povod za provođenje šireg istraživanja u RH koje bi omogućilo dublje razumijevanje opisane tematike. Cilj je rada ispuniti prazninu o ulozi udruga u načinu pružanju potrebne informacije svojim korisnicima kako bi se utvrdili najbolji načini i komunikacijski kanali putem kojih bi žrtve koje su iskusile nasilje u obitelji mogle doći do potrebne informacije u svakodnevnom životu. Svrha je rada istražiti probleme na koje nailaze djelatnici udruga u pristupu i korištenju informacija iz neposredne okoline osobito u doba bolesti COVID-19, posebno relevantnih informacija za očuvanje i zaštitu prava osoba izloženih nasilju u krugu obitelji i potencijalno drugih ranjivih skupina. Nastoje se istražiti i iskustva i saznanja djelatnika udruga o nasilnoj viktimizaciji njihovih korisnika i bolesti COVID-19 kao potencijalnom kriminogenom čimbeniku u nastanku nasilja u obitelji. U istraživanju je korištena kvalitativna metoda fokus grupe. Fokus grupe su provedene od rujna 2020. do prosinca 2021. u pet različitih gradova među djelatnicima udruga koje se bave zaštitom žrtava obiteljskog nasilja. S obzirom na nedostatnu istraženost teme rezultati istraživanja doprinos su teorijskom i praktičnom promišljanju o ulozi udruga u načinu pružanja potrebne informacije svojim korisnicima na nacionalnoj i međunarodnoj razini. U znanstvenom smislu provedeno istraživanje otvara put daljnjim istraživanjima i povećava osviještenost o navedenoj tematici u društvenoj zajednici.
##submission.additionalFiles##
Objavljeno
Verzije
- 2023-12-20 (2)
- 2022-06-30 (1)
Kako citirati
Broj časopisa
Rubrika
Autorska prava
Copyright (c) 2022 Dejana Golenko, Dalida Rittossa
Ovaj rad licenciran je pod Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Zbornik Pravnog fakulteta Sveučilišta u Rijeci časopis je u otvorenom pristupu i licenciran je u skladu s Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 licencom. Sadržaj časopisa u cijelosti je besplatno dostupan. Korisnici smiju čitati, preuzimati, kopirati, distribuirati, tiskati, pretraživati ili stavljati poveznice na materijal te mijenjati, preoblikovati i prerađivati materijal ili ga koristiti na druge zakonite načine, sve dok odgovarajuće citiraju izvornik.
Radove objavljene u časopisu Zbornik Pravnog fakulteta Sveučilišta u Rijeci dopušteno je pohranjivati u institucijske i tematske repozitorije uz osiguravanje poveznica na mrežne stranice časopisa i Hrčka.
Nakon prihvaćanja kategoriziranog rukopisa za objavu u Zborniku, autor smije objaviti isti rukopis u drugom časopisu samo uz suglasnost Uredništva (sekundarna objava). Pri ponovnoj objavi članka, članak mora sadržavati podatak o tome gdje je članak prvi put objavljen.