Skoči na glavni sadržaj

Pregledni rad

„CRNI ČARTER“ U REPUBLICI HRVATSKOJ

Petar Čovo ; Sveučilište u Zadru
Ante Mrčela ; Split
Hrvoje Baričević ; Pomorski fakultet u Rijeci


Puni tekst: hrvatski pdf 206 Kb

str. 147-164

preuzimanja: 579

citiraj

Puni tekst: engleski pdf 206 Kb

str. 147-164

preuzimanja: 1.731

citiraj


Sažetak

Svrha i cilj ovoga rada je sistematizirati, opisati i analizirati oblike, te procijeniti razmjere zastupljenosti „crnog čartera“ u Republici Hrvatskoj i formulirati smjernice za njegovo smanjenje i suzbijanje.
Nelegalno iznajmljivanje stranih plovila u našem moru, popularno nazvano „crni čarter“, ima značajan udio u sivoj ekonomiji Republike Hrvatske i državnom proračunu iz godine u godinu nanosi golemu i teško procjenjivu štetu. Prema dostupnim podacima i procjenama radi se o najmanje deset tisuća uglavnom stranih jahti i brodica koje svakog ljeta plove našim Jadranom i to u nelegalnom iznajmljivanju. Te procjene govore da u punoj turističkoj sezoni, tijekom tri ljetna mjeseca efektivnog rentiranja tih plovila, hrvatski državni proračun, samo zbog neplaćanja PDV-a i poreza na dobit izgubi više od 300 milijuna kuna.
U radu je korišteno više znanstvenih metoda, među kojima induktivna i deduktivna metoda, statistička metoda i ekspertna metoda. Primijenjene metode, ukazuju na relativno visok udio zastupljenosti „crnog čartera“ u Republici Hrvatskoj i to sve do 2005. godine, kada je donesena nova Uredba o dolasku i boravku stranih jahti i brodica u hrvatskom moru, što je rezultiralo značajnim smanjenjem „crnog čartera“.
Glavni problem je u tome što čarter tvrtke ne naplaćuju usluge najma na račun svoje tvrtke osnovane u Hrvatskoj, nego izravno u inozemstvo, na račun offshore tvrtki. Inozemne čarter tvrtke zlorabe instituciju privremenog uvoza i mogućnost povrata PDV-a. Najmom kod čarter tvrtki i tromjesečnim rentiranjem tako uvezenih plovila uz minimalne troškove, korisnici tih povlastica zarađivali su od 50 000 do 80 000 EUR-a.
Svakako je potrebno usklađivanje hrvatskog zakonodavstva sa zakonima i standardima EU-a, što nije samo naša obveza u već pokrenutim pristupnim pregovorima, nego i nužnost, kako bi se izbjegla različita tumačenja određenih propisa i različita postupanja carinskih, poreznih i pomorskih tijela u postupanju naspram „crnom čarteru“.

Ključne riječi

„crni čarter“; offshore kompanije; vinjeta; učinci; , nadzor

Hrčak ID:

62888

URI

https://hrcak.srce.hr/62888

Datum izdavanja:

30.12.2010.

Podaci na drugim jezicima: engleski

Posjeta: 3.839 *