Pregledni rad
KEMIJSKI ASPEKTI EKOTOKSIKOLOGIJE ŽIVE I NJEZINIH SPOJEVA
Gordana Pavlović
orcid.org/0000-0002-2317-3348
; Tekstilno-tehnološki fakultet, Zagreb, Hrvatska
Snježana Siketić
; Tekstilno-tehnološki fakultet, Zagreb, Hrvatska
Sažetak
Visoka toksičnost žive u mnogim njezinim kemijskim oblicima čini razumijevanje kemije žive i njezinih spojeva neobično važnim.
Toksični učinak vezan je za anorganske, a poglavito organoživine spojeve, dok je toksičnost elementarne žive izražena samo ako se udišu njezine pare.
Osim vrste spoja, na toksičnost utječe i oksidacijsko stanje žive (+I ili +II). Tako su anorganski spojevi žive(II), u pravilu, toksičniji od analognih spojeva žive(I), jer su bolje topljivi u vodi i brže se apsorbiraju kroz probavni trakt. Osim toga, spojevi žive(II) skloniji su kompleksiranju, negoli spojevi žive(I) koja postoji u anorganskim spojevima samo kao dikation Hg22+. Toksičnost žive, poglavito njezinih alkilnih i arilnih derivata zasniva se na: liofilnosti (lagan prolazak kroz moždane membrane) i tiofilnosti (sklonost stvaranju izrazito stabilnih Hg-S kovalentnih veza sa –SH sulfurhididrilnim skupinama aminokiselina u tijelu i time blokiranje funkcija odgovarajućih proteina u organizmu).
Učinci trovanja različiti su, ovisno o vrsti živinog spoja, što utječe na apsorpciju i metaboličke puteve.
Organometalni spojevi žive svrstavaju se u vrlo jake otrove 1. kategorije. Najnoviji propisi od travnja 2010. zabranjuju i u nas uporabu žive u toplomjerima, termometrima i barometrima.
Poznavanje kemije žive donosi stoga razumijevanje ne samo puteva intoksikacije, već otvara puteve učinkovite detoksikacije temeljene na kelatacijskoj terapiji. Naposljetku, na ovakvim temeljnim kemijskim spoznajama može se zasnivati i kvalitetna zakonska regulativa i zaštita na radu.
Ključne riječi
živa i njezini spojevi; toksičnost; ekološki incidenti; protuotrovi pri intoksikaciji živom i njezinim spojevima; zakonska regulativa i propisi
Hrčak ID:
67035
URI
Datum izdavanja:
19.4.2011.
Posjeta: 8.579 *