Skoči na glavni sadržaj

Stručni rad

DEEPWATER HORIZON UZROK UNIŠTENJE VELIKOG EKOSUSTAVA

Ivana Salajić ; Gimnazija Petra Preradovića Virovitica



Sažetak

More ima svojstva samopročišćavanja do određene granice. Organizmi u moru su međusobno povezani nizom interakcija kao što su odnos predatora i plijena, parazita i domaćina. Promjene, onečišćenja, ma koliko mali, utječu ne samo na jedinke već na cijelu floru i faunu. U prosjeku godišnje u oceane dospije 1,7 – 8,8 milijuna tona nafte. Posljedica kontaminacije niže razine (onečišćenja naftom u malim količinama) kao posljedicu imaju ugibanje mlađi i nestanka planktona, bolesti morskih organizama. Ako je zagađenje vode u velikim količinama dolazi do ugibanja mlađi i planktona u moru te naplavljivanja obale s kuglicama katrana koja za posljedicu ima pomor riba, ptica, sisavaca i kornjača (Essert, 2001.). Jedna od najvećih ekoloških katastrofa i onečišćenja mora dogodila se u travnju 2010. godine kada je došlo do eksplozije na bušotini Deepwater Horizon u Meksičkom zaljevu. Istjecanje nafte trajalo je gotovo tri mjeseca. Prema procijeni znanstvenika u more je isteklo 780 milijuna litara nafte, od toga je prikupljeno 127 milijuna litara nafte pomoću različitih sakupljača. Ostatak je pomoću razgrađivača završilo na dnu mora (Alpert, 2010.).
U srpnju je uspješno prekinuto istjecanje nafte pomoću kapsule s ventilom, no kapsula omogućava samo privremeno zatvaranje bušotine prilikom nevremena, umjesto trajnog zatvaranja. Kao trajno rješenje započeto je bušenje dvije sporedne bušotine radi smanjivanja tlaka s prve bušotine i ponovnog izlijevanja nafte. Nakon zatvaranja bušotine krenulo se s intenzivnim čišćenjem morske površine i obale.
Ovaj incident, čak i u kratkom razdoblju istjecanja nafte, ima veliki ekonomski, ekološki i agrarni utjecaj. Najveće žrtve katastrofe su ribarstvo, turizam, morska flora i fauna te razne ptice koje su teško nastradale. Izljev je stekao i loš glas zbog toga što su razne ekipe preko mjesec dana pokušavale bezuspješno zaustaviti erupciju nafte, što je izazvalo čuđenje i ogorčenje diljem Amerike, ali ponajviše, postao je uzrokom uništenja jednog ogromnog ekosustava

Ključne riječi

onečišenje mora; ekosustav; zagađenje naftom

Hrčak ID:

67855

URI

https://hrcak.srce.hr/67855

Datum izdavanja:

15.12.2010.

Posjeta: 1.571 *

accessibility

closePristupačnostrefresh

Ako želite spremiti trajne postavke, kliknite Spremi, ako ne - vaše će se postavke poništiti kad zatvorite preglednik.