Skoči na glavni sadržaj

Stručni rad

Oralna bulozna erupcija uzrokovana azitromicinom

Božana Lončar ; Zavod za oralnu medicinu Stomatološkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Zagreb, Hrvatska
Marinka Mravak-Stipetić orcid id orcid.org/0000-0001-8845-8603 ; Zavod za oralnu medicinu Stomatološkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Zagreb, Hrvatska
Mihaela Skerlev ; Klinika za kožne i spolne bolesti Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Hrvatska
Marinka Baričević ; Zavod za oralnu medicinu Stomatološkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Zagreb, Hrvatska
Ksenija MAKAR AUŠPERGER ; Sveučilišna klinička bolnica Zagreb, Hrvatska


Puni tekst: hrvatski pdf 193 Kb

str. 120-124

preuzimanja: 518

citiraj

Puni tekst: engleski pdf 193 Kb

str. 120-124

preuzimanja: 695

citiraj


Sažetak

Makrolidi se smatraju najsigurnijom skupinom antibiotika i imaju vrlo nisku učestalost alergijskih reakcija (0,4 do 3 %). Opisali smo slučaj mladog pacijenta kod kojega se razvila bulozna erupcija na obraznoj sluznici i usnama nakon ingestije treće doze azitromicina. Nakon terapije kortikosteroidima lezije su se počele povlačiti, ali četvrti dan pojavila se na sluznici usne šupljine nova bulozna erupcija slabijeg intenziteta. To se može objasniti dugim vremenom poluraspada azitromicina u plazmi. Naime, taj se lijek može otkriti u lizatu neutrofila 28 dana nakon posljednje doze, što može biti povezano s većim rizikom od popratnih pojava. Prema našim spoznajama i dostupnim podacima iz literature, to je prvi opisani slučaj oralne erupcije u tijeku liječenja azitromicinom. Unatoč činjenici da azitromicin ostaje jedan od makrolida koji se najbolje toleriraju, ponekad može prouzročiti ozbiljne nuspojave.

Ključne riječi

makrolidi, azitromicin, alergija, sluznica, oralna, mjehurasta lezija

Hrčak ID:

69080

URI

https://hrcak.srce.hr/69080

Podaci na drugim jezicima: engleski

Posjeta: 2.111 *