Skoči na glavni sadržaj

Kratko priopćenje

Perioralni dermatitis kao posljedica dugotrajne primjene topičkih kortikosteroida

Darinka Periša ; Klinika za dermatovenerologiju, KBC Rijeka, Rijeka, Hrvatska
Ines Brajac ; Klinika za dermatovenerologiju, KBC Rijeka, Rijeka, Hrvatska
Marija Kaštelan ; Klinika za dermatovenerologiju, KBC Rijeka, Rijeka, Hrvatska


Puni tekst: hrvatski pdf 546 Kb

str. 101-105

preuzimanja: 5.526

citiraj


Sažetak

Cilj: Perioralni dermatitis je kronična ekcematoidna i papulopustulozna upalna dermatoza kože lica od koje najčešće obolijevaju žene mlađe i srednje dobi. Etiopatogeneza je nepoznata, a od mogućih etioloških čimbenika u obzir dolaze dugotrajna uporaba topičkih kortikosteroida, kozmetičkih preparata na bazi petrolata i parafina, infektivni uzročnici, hormoni, gastrointestinalni poremećaj, neurogena upala i emocionalni stres. Prikaz slučaja: Prikazana je 49-godišnja žena s izrazitim eritemom kože lica, edemom kapaka te brojnim grupiranim papulama i papulopustulama na koži lica, uz brojne subjektivne simptome. Bolesnica je samoinicijativno duže od godinu dana na licu primjenjivala potentni kortikosteroidni pripravak. Rasprava i zaključak: Prikaz slučaja govori u prilog hipotezi o važnoj ulozi topičkih kortikosteroida u patogenezi perioralnog dermatitisa. U radu je prikazan i pregled recentne literature o etiologiji, patogenezi i liječenju bolesti.

Ključne riječi

nuspojave; perioralni dermatitis; topički kortikosteroidi

Hrčak ID:

80239

URI

https://hrcak.srce.hr/80239

Datum izdavanja:

1.3.2012.

Podaci na drugim jezicima: engleski

Posjeta: 7.521 *