Skoči na glavni sadržaj

Izvorni znanstveni članak

IZLAGANJE ADOLESCENATA RIZIKU NA NAGOVOR VRŠNJAKA - VAŽNOST PERCEPCIJE SEBE I DRUGIH

Marija Forko ; Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet, Sveučilište u Zagrebu, Zagreb, Hrvatska
Martina Lotar ; Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet, Sveučilište u Zagrebu, Zagreb, Hrvatska


Puni tekst: hrvatski pdf 284 Kb

str. 35-47

preuzimanja: 3.130

citiraj


Sažetak

U procesu socijalizacije od posebne važnosti su pojedinci iz okoline koji služe kao model i preko kojih osoba usvaja obrasce ponašanja. Tijekom razdoblja adolescencije vršnjaci utječu jedni na druge na različite načine koji dovode do promjena ponašanja. Jedan od tih načina je vršnjački pritisak pri kojem vršnjaci pokušavaju adolescentu nametnuti stavove i/ili ponašanje grupe.
Osobe niskog samopoštovanja u većoj mjeri popuštaju zahtjevima i očekivanjima drugih, koji se u razdoblju adolescencije odnose na usklađivanje s ponašanjem vršnjaka. Za razvoj samopoštovanja presudni su odnosi sa značajnim drugima, te se istovremeno s pojmom o sebi razvija i interpersonalna orijentacija.
Cilj ovoga rada je istražiti odnos podložnosti vršnjačkom pritisku u području rizičnih ponašanja, samopoštovanja adolescenata i njihove interpersonalne orijentacije. U istraživanju je sudjelovalo 267 učenika i učenica drugih razreda dviju zagrebačkih gimnazija. Riječ je o prigodnom uzorku koji se sastojao od 69% djevojaka i 31% mladića u dobi od 15 do 17 godina. Kako bi se ostvario cilj istraživanja, primijenjeni su sljedeći mjerni instrumenti: Hipotetske situacije za mjerenje podložnosti vršnjačkom pritisku (Lotar, 2012), Skala samoprihvaćanja i samokompetentnosti (SLCS; Tafarodi i Swann, 1995), te Skala interpersonalne orijentacije (Bezinović, 2002).
Rezultati provedenog istraživanja pokazuju kako je podložnost vršnjačkom pritisku negativno povezana sa samopoštovanjem, no riječ je o niskoj povezanosti. Pokazalo se da su za objašnjenje podložnosti vršnjačkom pritisku značajni spol adolescenata, njihovo samopoštovanje i filantropska orijentacija. Vršnjačkom pritisku su podložniji mladići te adolescenti s nižim samopoštovanjem i višom filantropskom orijentacijom. Interakcijski efekti samopoštovanja i dimenzija interpersonalne orijentacije na podložnost vršnjačkom pritisku nisu se pokazali značajnim.

Ključne riječi

podložnost vršnjačkom pritisku; samopoštovanje; interpersonalna orijentacija; rizična ponašanja; adolescenti

Hrčak ID:

85001

URI

https://hrcak.srce.hr/85001

Datum izdavanja:

27.7.2012.

Podaci na drugim jezicima: engleski

Posjeta: 6.137 *