Skoči na glavni sadržaj

Sažetak sa skupa

Implantoprotetička terapija u donjoj bezuboj čeljusti -prikaz slučaja

Josip Pandurić
Robert Ćelić
Pavel Kobler


Puni tekst: hrvatski pdf 68 Kb

str. 276-276

preuzimanja: 455

citiraj

Puni tekst: engleski pdf 85 Kb

str. 276-277

preuzimanja: 538

citiraj


Sažetak

Potpun gubitak zubi znači prekid fiziološkog, psihičkog i estetskog sklada stomatognatoga sustava. Protetska terapija nastoji potpunim protezama nadomjestiti nesposobnost funkcije. Osim obnove sposobnosti žvakanja, prirodnog izgleda i ispravnoga govora, tkiva stomatognatoga sustava nastoje se što duže sačuvati. Ujedno se žele stvoriti biološki i psihički preduvjeti za što bolje prihvaćanje potpunih proteza. Potpuna je proteza nadomjestak i ne omogućuje najbolju funkciju svih sastavnica. Hoće li pacijent prihvatiti protezu ovisi o njegovoj mogućnosti i želji prilagođavanja novim okolnostima. Uspješnost terapije potpunim protezama ovisi o obliku, izgledu i resorpciji alveolnoga grebena, mišićnoj akciji i njihovu utjecaju na mukoznu membranu koja je u izravnom odnosu s potpunom protezom.
U terapiji potpunim protezama zaseban problem čini donja potpuna proteza i ona je pravi izazov za svakoga protetičara. Izradba donje potpune proteze uvelike ovisi o morfološkim značajkama koje na donjoj čeljusti nastaju gubitkom zubi. Temelj za uspješnu izradbu donje potpune proteze, uz pravilnu upotrebu kliničko-tehnoloških postupaka, jest poznavanje anatomije donje čeljusti i okolnih struktura, njihova odnosa prema ležištu donje potpune proteze i same proteze.
Zaključno, svaki oblik terapije donosi svoje prednosti i nedostatke. Prednosti usatkom nošenih nadomjestaka jesu jasno povećana retencija i stabilnost, doticaj sa sluznicom nije u prvome planu i očekivana stimulacija kosti perimplantarno. Nedostatci su izvedivost s obzirom na pacijentovo duševno stanje, smještaj na sluznici (kontrola stabilnosti ležišta i potrebnoga nužnog podlaganja), te snaga i djelotvornost žvakanja (u usporedbi je reducirana).
Klinički savjet -nikada ne raditi ”nepoznatim” pacijentima. Pacijenta najprije dobro upoznati s pomoću dijagnostičkoga protokola, procijeniti njegovu kooperativnost, poznavati indikacije te općemedicinske, intraoralne, vremenski ograničene i duševno uvjetovane kontraindikacije kako bi se uspješno pristupilo implantoprotetičkoj terapiji.

Ključne riječi

Hrčak ID:

624

URI

https://hrcak.srce.hr/624

Datum izdavanja:

15.12.2005.

Podaci na drugim jezicima: engleski

Posjeta: 1.726 *