Skoči na glavni sadržaj

Izvorni znanstveni članak

O SPLITSKIM ZVONICIMA

Arsen Duplančić ; Arheološki muzej u Splitu, Split


Puni tekst: hrvatski pdf 247 Kb

str. 143-172

preuzimanja: 1.960

citiraj


Sažetak

Sa sjeverne Zlatnih vrata Dioklecijanove palače utemeljen je 1060./1061. ženski samostan posvećen sv. Benediktu koji je poznatiji pod nazivom sv. Arnira, splitskog nadbiskupa koji je 1180. kamenovan u Poljicima i čije je tijelo pokopano u samostanu. Osim toga, samostan se često nazivalo i po sv. Eufemiji. Iza polovine XIII. st. samostan je dobio susjednu kulu srednjovjekovnih zidina koja je bila uz vrata na Pisturi. Na njoj je samostan imao zvonik koji je početkom XVII. st. bio u veoma lošem stanju tako da je prijetio padom i razbijanjem zvonâ. Osim toga nalazio se izvan samostana što je bilo veoma nezgodno kad je trebalo zvoniti po ružnom vremenu i noću. Zato su se redovnice 1624. obratile generalnom providuru moleći ga da im se dopusti o njihovom trošku podignuti zvonik na kuli iznad samostana, tj. na onoj sjeverozapadnoj kuli Palače. Providur F. Molin im je odobrio molbu.
Dovršenjem novog bastionskog sustava splitskih zidina u vrijeme generalnog providura A. Priulija (1667.-1669.) i prestanak neposredne opasnosti završetkom Kandijskog rata 1669., kada je mletačko-turska granica odmaknuta od Splita, stvoreni preduvjeti da samostan podigne pravi, veliki zvonik. Redovnice su za novi zvonik izabrale položaj s istočne strane crkve, na uglu obrambenog zida koji je štitio samostanski sklop. Da bi ostvarile svoju zamisao redovnice su od vlasti morale zatražiti dozvolu pa je generalni providur dao nalog da inženjer Steffano de Boucaut (Buccò) ispita mjesto i napiše svoje mišljenje. On je otišao do položaja planiranog za gradnju i utvrdio da se time neće štetiti gradskim zidinama nakon čega je providur A. Molin 21. V. 1691. izdao traženu dozvolu.
Tko je arhitekt zvonika i tko ga je gradio nije za sada poznato, ali znamo da su radovi ubrzo započeli. Međutim, već 1693. javio se nedostatak sredstava i redovnice nisu mogle majstorima platiti obavljeni posao. Nestašica novca i dalje je mučila samostan pa se opatica J. Comuli (lipanj 1703. – ožujak 1708.) obratila splitskom Velikom vijeću da dijelom olakša terete koji ga pritišću i pritom istakla trošan krov samostana i nedovršeni zvonik. Godine 1708. zvonik je bio izgrađen do zadnjeg kata, tj. do početka lože za zvona kako se to vidi na veduti Splita G. Justera, pa je vjerojatno uskoro bio dovršen.
O zvoniku samostana sv. Arnira nemamo za sada nikakvih vijesti sve do 1863. kada je zbog trošnosti popravljen, a radove je izveo Marin Betizza. Tijekom raščišćavanja samostanskog sklopa iza II. svjetskog rata zvonik je ostavljen, ali je srušen obrambeni zid s kojim je bio spojen. Godine 1989. vrh zvonika oštetilo je nevrijeme zbog čega je iduće godine popravljena loža za zvona i izrađena nova krovna piramida.
U drugom dijelu članka dan je kronološki popis splitskih zvonika do sredine XIX. st. prema sljedećim grupama: 1. Predromanički zvonici (Gospa od Zvonika, Sv. Martin, Sv. Anastazija, Sv. Apolinar, Sv. Ivan Krstitelj /krstionica/, katedrala sv. Dujma), 2. Romanički zvonici (Sv. Nikola /Mikula/, Sv. Stjepan de pinis, katedrala sv. Dujma), 3. Zvonici iz neutvrđenog razdoblja (Sv. Dominik), 4. Barokni zvonici (Gospa od Poljuda, Sv. Dominik, Sv. Arnir, Sv. Frane, Sv. Križ, Gospa od Pojišana, 5. Zvonici iz prve polovine XIX. stoljeća (Gospa od Zdravlja), 6. Zvonici na preslicu.
Na kraju članka je bilješka o ubikaciji crkve sv. Leonarda sjeverno od Srebrnih vrata Dioklecijanove palače, u današnjoj Hrvojevoj ulici, a ne kao što se ponekad navodi da je bila nad jednim od stražarskih hodnika tih vrata. Crkva je krajem XII. st. bila vlasništvo nekog Tamlacija i njegove žene Prade koji su je darovali splitskom kaptolu, a oni su je možda i podigli. Crkva je vjerojatno bila na mjestu bivše ekonomske škole. Tu je 1896. građena kuća Vesanović i tom prigodom je u temeljima nađen mali ulomak natpisa …BEN… koji je s gornje i donje strane imao predromanički ukras. Iz Bulićevog opisa može se razabrati da je riječ o dijelu oltarne ograde i to grede s posvetnim natpisom.

Ključne riječi

samostan sv. Arnira; zvonici; crkva sv. Leonarda; Split

Hrčak ID:

90025

URI

https://hrcak.srce.hr/90025

Datum izdavanja:

31.12.2011.

Posjeta: 3.310 *