Skoči na glavni sadržaj

Stručni rad

Grijanje - održiva gradnja

Jasmina Ovčar ; Auto projekt d.o.o., biro "a", Čakovec, Hrvatska


Puni tekst: hrvatski doc 494 Kb

str. 65-71

preuzimanja: 1.025

citiraj


Sažetak

Uz razvoj pasivne kuće, svijesti ljudi o potrebi očuvanja prirode, želji za što nižim troškovima održavanja kućanstva te zdravom mikroklimom unutarnjih prostora kuće, smanjuje se potreba za velikim kapacitetima grijanja i otvara mogućnost novim tehnikama i tehnologijama zagrijavanja. Pri tome se ne koriste neobnovljivi izvori energije kao u klasičnom grijanju (nafta, ugljen, plin), već obnovljivi izvor energije koji se pronalazi u zemlji, vodi ili zraku i dio je zatvorenog sustava u kojem se prirodi uvijek vraća ono što smo joj oduzeli (mogli bismo reći „posudili“).
Danas je u pasivnim kućama moguće zadovoljiti sve potrebe za grijanjem putem toplinskih crpki. One su to kvalitetnije i iskoristivije što je veći njihov tzv. grijući broj. Najrentabilniji i ekološki najprihvatljiviji su sustavi korištenja topline zemlje, ugradnjom zemnih kolektora ili pomoću geosondi. Grijanje sanitarne tople vode u pasivnim kućama je zahtjevnije od grijanja prostora. U tu svrhu preporučljivo je koristiti sunčevu energiju putem sunčanih kolektora. Fotonaponski sunčani pretvornici, tzv. ćelije, omogućavaju proizvodnju električne energije za potrebe kućanstva, ali i više od toga – distribuciju u javnu električnu mrežu.
Vrijeme iskorištavanja Zemljinog potencijala je iza nas. Pred nama je suživot s prirodom i korištenje njenih potencijala bez negativnih utjecaja, uz poštivanje generacija koje tek dolaze i nasljeđuju ono što im ostane.

Ključne riječi

klasično grijanje; suvremeni sustav grijanja; toplinske crpke; grijući broj; pretvornici sunčeve energije

Hrčak ID:

95822

URI

https://hrcak.srce.hr/95822

Datum izdavanja:

27.12.2012.

Posjeta: 1.797 *