Prethodno priopćenje
Prikaz konzervatorsko – restauratorskih radova na novootkrivenom rimskom reljefu s motivom tri nimfe iz Varaždinskih Toplica
Spomenka Vlahović
orcid.org/0000-0001-5338-8633
Sažetak
Rad daje detaljan pregled konzervatorsko – restauratorskih radova primjenjenih na antičkom reljefu s prikazom tri nimfe otkrivenom tijekom iskapanja na području foruma 2006. godine u sklopu rimskog kaptažnog bazena na lokalitetu Aquae Iasae u Varaždinskim toplicama. S obzirom na provedena najnovija arheološka istraživanja posljednjih godina u Varaždinskim toplicama potrebno je istaknuti posebnosti i jedinstvenosti ovog lokaliteta s obzirom na geo – arheološki sloj ljekovitog blata fanga i prisutnosti termalne vode temperature 58 ºC. Činjenica je, da su provedena istraživanja u sklopu rimskog kaptažnog bazena jedinstvena u Hrvatskoj, ali i u svijetu kako i načini i metode koji su primjenjeni kako bi se došlo do arheoloških nalaza na tom lokalitetu. Poznato je, da u Hrvatskoj do sada sličnih arheoloških istraživanja nije bilo pa spomenuti radovi predstavljaju pionirski pothvat te vrste.
U takvim složenim uvjetima otkrivena je 16. 11. 2006. godine mramorna ploča dimenzija 90 x 59 cm s reljefnim prikazom nimfi koje su zaštitnice izvora termalne vode. Prilikom otkrića ploča je bila prekrivena slojem ljekovitog blata fanga ili peloida, stoga se prišlo čišćenju ispiranjem termalnom ljekovitom vodom. Vidljivi su bili svi detalji bogatog likovnog prikaza karakterističnog za fantastično – mitološki vodeni svijet. Uz tri nimfe na reljefu se pojavljuju i sljedeći simboli:delfini, urne, trstike, lovor vjenčići, voda, a cijela je ploča uokvirena tordiranim frizevima i girlandom od lovorovog lista. Nalaz se datira u 2/3 stoljeće. Nakon toga nalaz je podvrgnut redukciji soli kako bi se pripremili uvjeti za konzervatorsko – restauratorske radove. Temeljito istraživanje kao i spajanje odlomljenih fragmenata i potrebne konzervatorsko – restauratorske radove na ovom nalazu obavila je Jenny Pfeifruck.
Primjenjeni su najbolji i najučinkovitiji postupci s ciljem što boljih konzervatorsko – restauratorskih radova s ciljem konačne pripreme ovog vrijednog nalaza za budući arheološki muzejski postav. Zahvaljujući geološko – arheološkim slojevima na ovom jedinstvenom lokalitetu može se govoriti o izuzetnoj sačuvanosti i konzervaciji otkrivene reljefne ploče, što potvrđuju i provedene geološke analize otkrivenih slojeva rimskog bazena.
Ključne riječi
konzervatorsko – restauratorski radovi; reljefna ploča s tri nimfe; geo – arheološki sloj; antičko – mitološka simbolika; nimfe – najade; rimski kaptažni bazen; termalna voda; fango ili peloid; travertin
Hrčak ID:
99957
URI
Datum izdavanja:
27.11.2012.
Posjeta: 3.041 *