Izvorni znanstveni članak
https://doi.org/10.15176/vol50no105
Poslijepodne je bil “fuš”, to je bilo obavezno. Dinamike i paradoksi hrvatskog socijalističkog i postsocijalističkog (tranzicijskog) tržišta rada
Tihana Rubić
orcid.org/0000-0003-2744-8852
; Faculty of Humanities and Social Sciences, University of Zagreb, Zagreb, Croatia
Sažetak
U radu se analiziraju pojedini elementi socijalističke i postsocijalističke (ne)zaposlenosti i neformalne ekonomije. Rastuća ekonomska kriza i porast formalne nezaposlenosti poticali su u Hrvatskoj od sredine devedesetih godina, nakon socijalizma i od uspostave samostalne države, aktivnosti u prostoru sive ekonomije. Međutim, narativni izvori, pojedinačna iskustva i kazivanja pokazuju ne samo da je i u socijalizmu (bivšoj SFRJ), “zlatnom dobu” formalne zaposlenosti, neformalna ekonomija bila sveprisutna već da formalna zaposlenost, iz raznih razloga, uglavnom nije odvraćala ljude da se dodatno ne uključuju i u neformalnu ekonomiju.
Kvalitativno je istraživanje, na kojem se temelji rad, provedeno u periferijskom/rubnom dijelu Zagreba, među nekadašnjim industrijskim radnicima, a danas službeno nezaposlenima i aktivnima u području neformalne ekonomije. Autorica svoje zanimanje u radu temelji tek manjim dijelom na etnografskoj raznolikosti poslova “na crno”, mehanizmima zaobilaženja zakona i propisa u oba razdoblja i konteksta, a većim dijelom na analizi kulturne i društvene logike raznih neformalnih ekonomskih praksi.
Ključne riječi
Hrvatska; socijalizam; postsocijalizam; neformalna ekonomija; obiteljski odnosi
Hrčak ID:
105565
URI
Datum izdavanja:
10.7.2013.
Posjeta: 3.121 *