Skoči na glavni sadržaj

Prethodno priopćenje

Osjećaj hrvatstva među iseljenicima u Magallanesu (Čile) i njihovim potomcima u posljednjem razdoblju monarhije (1939.–1945.)

Mateo Martinić ; Universidad de Magallanes, Instituto de la Patagonia, Centro de Estudios del Hombre Austral, Punta Arenas, Chile


Puni tekst: španjolski pdf 285 Kb

str. 225-242

preuzimanja: 1.590

citiraj


Sažetak

Članak propituje političke događaje u bivšoj Jugoslaviji u posljednjem razdoblju monarhije (1939.–1945.) sa stanovišta hrvatskih emigranata u Magallanesu (Čile) i njihovih potomaka. U to su doba postojala dva stava: jedan, naizgled rašireniji, bio je odlučno projugoslavenski i kao takav prihvaćao hegemoniju Velike Srbije; drugi, manje raširen i jednako prividan, naglašavao je hrvatski identitet i identificirao se s onima koji su se u dalekoj domovini borili za političku samostalnost i puno priznanje svoga povijesnog identiteta. Svaka je skupina primala i analizirala vijesti koje su dolazile iz Europe sa svoga stanovišta, osobito one nakon što su njemačke snage 1941. porazile i okupirale Jugoslaviju te stvaranja Nezavisne Države Hrvatske. U članku se prikazuju odgovarajuće manifestacije stavova koji su se odnosili na dominaciju projugoslavena i, unutar te struje, pristalica partizanskog vođe Tita. Hrvatsko-čileanska zajednica u Magallanesu iskazivala je svoje općepoznato jugoslavenstvo, otvoreno ili prešutno, narednih pola stoljeća. Usprkos tome, nekolicina je uporno podupirala hrvatski patriotizam koji je konačno oživio stjecanjem neovisnosti Hrvatske 1991.

Ključne riječi

jugoslavenstvo; Nezavisna Država Hrvatska; ustaša; partizan; hrvatski patriotizam; velikosrpstvo

Hrčak ID:

107380

URI

https://hrcak.srce.hr/107380

Datum izdavanja:

30.9.2002.

Podaci na drugim jezicima: engleski španjolski

Posjeta: 3.262 *