Veterinarski arhiv, Vol. 83 No. 5, 2013.
Izvorni znanstveni članak
Blagotvoran učinak tamarindovca Tamarindus indica L. na biokemijske pokazatelje u serumu i mokraći goveda uzgajanih na endemskim područjima fluoroze.
Amit R. Gupta
; Environmental Medicine Laboratory, Division of Medicine, Indian Veterinary Research Institute, Izatnagar, India; College of Veterinary Science and AH, Orissa University of Agriculture and Technology, Bhubaneswar, India
Sahadeb Dey
; Environmental Medicine Laboratory, Division of Medicine, Indian Veterinary Research Institute, Izatnagar, India
Devendra Swarup
; Central Institute on Research for Goat, Makhdoom, Mathura, India
Mohini Saini
; Centre for Wildlife, Indian Veterinary Research Institute, Izatnagar, India
Anju Saxena
; Environmental Medicine Laboratory, Division of Medicine, Indian Veterinary Research Institute, Izatnagar, India
Ananya Dan
; Environmental Medicine Laboratory, Division of Medicine, Indian Veterinary Research Institute, Izatnagar, India
Sažetak
Istraživanje je imalo cilj procijeniti pozitivan učinak tamarindovca (Tamarindus indica L.) na endemsku fluorozu goveda. Osamnaest krava (u dobi 3 - 6 godina) bilo je podijeljeno u tri skupine (I,II i III) po šest životinja u svakoj skupini. Skupine I i II poslužile su kao kontrola zdravih i bolesnih životinja. Trećoj (pokusnoj) skupini davan je suhi prašak pulpe tamarindova ploda , tijekom 90 dana, u dozi od 100 grama po životinji. Učinkovitost praška procijenjivana je na temelju koncentracije kalcija, fosfora i alkalne fosfataze u serumu te hidroksiprolina u mokraći kao biljega za razgradnju kolagena. Statistički značajno viša razina kalcija bila je utvrđena u krava kojima je bio primijenjen tamarindovac (6,49 ± 0,17 mg/dL) u usporedbi s kontrolnom skupinom bolesnih krava (5,80 ± 0,41 mg/dL). Povišena aktivnost serumske alkalne fosfataze (118,38 ± 2,93 jedinica/L) u krava iz endemskih područja fluoroze bila je statistički značajno (P<0,05) snižena (95,24 ± 2,76 jedinica/L) nakon dodavanja tamarindovca. Isto je utvrđeno i za povišenu koncentraciju hidroksiprolina (27,88 ± 1,01 μg/mL) koja je nakon dodavanja tamarindovca bila statistički značajno (P<0,05) snižena na razinu od 20,17 ± 1,56 μg/mL. Ovo istraživanje potvrđuje da suhi prašak dobiven iz srži ploda biljke Tamarindus indica ima potencijal za poboljšanje fluoroze u goveda.
Ključne riječi
poboljšanje; tamarindovac; fluoroza; hidroksiprolin
Hrčak ID:
108247
URI
Datum izdavanja:
27.9.2013.
Posjeta: 1.827 *