Izvorni znanstveni članak
Važnost hamularne udaljenosti prigodom izbora širine gornjih prednjih zuba
Petričević Nikola
Asja Čelebić
Maja Baučić
Antonić Robert
Sažetak
Nije jednostavno izabrati prikladne umjetne zube za protezu ako ne
postoje predekstrakcijski modeli ili fotografije.
Ovim istraživanjem željele su se utvrditi prosječne širine prednjih
gornjih zuba i nepca. Svrha je također bila ustanoviti može li se temeljem mjerenja određenih dimenzija tvrdoga nepca rekonstruirati ispravne dimenzije gornjih prednjih zuba.
U svrhu istraživanja izmjerene su dimenzije zuba i nepca na modelima gornje čeljusti 80 mlađih ispitanika (26 pacijenta i 54 pacijentica) s intaktnom denticijom i Angle klase I.
Rezultati ovoga rada pokazali su da je najširi središnji gornji sjekutić,
nešto je uži očnjak, a najuži je lateralni gornji sjekutić. Vrijednosti su dobivene za opseg zubnoga luka (52,05 mm), zatim za hamularnu udaljenost (47,1 mm), za stražnju gornju širinu (46,1 mm), za zbroj širina gornje fronte (46,04 mm), za prednju gornju širinu (35,8 mm) i za udaljenost između vrškova očnjaka (34,19 mm).
Pri izboru širine gornje fronte može nam poslužiti hamularna udaljenost (udaljenost između hamularnih udubina na nepcu) i stražnja gornja širina (udaljenost središta fisura gornjih prvih kutnjaka) jer se statistički znatno ne razlikuju (p > 0,05). Nakon vađenja svih zuba nestaje stražnja gornja širina i nije ju moguće rekonstruirati zbog individualne resorpcije alveolarnoga grebena. No hamularna udaljenost se ne mijenja tijekom života i ne ovisi o zubima tako da je prikladna anatomska veličina za određivanje ukupne širine gornje fronte.
Ključne riječi
hamularna udaljenost; sjekutići; zubni luk
Hrčak ID:
117
URI
Datum izdavanja:
15.12.2005.
Posjeta: 3.855 *