Biochemia Medica, Vol. 17 No. 1, 2007.
Pregledni rad
Automatizirani laboratorijski nalazi određivanja brzine glomerularne filtracije: jesu li dobri za zdravlje bolesnika i njihove liječnike?
Euan Noble
David W. Johnson
Sažetak
Koncentracija kreatinina u serumu je nepouzdan i neosjetljiv biljeg kronične bolesti bubrega (engl. chronic kidney disease, CKD). Kako bi poboljšali otkrivanje CKD mnogi europski i sjevernoamerički laboratoriji te svi australoazijski laboratoriji izračunavaju i u nalazu ispisuju procijenjenu brzinu glomerularne filtracije (engl. estimated glomerular filtration rate, eGFR) primjenjujući formulu MDRD (engl. Modification ofDiet in Renal Disease, MDRD) kod svakog zahtjeva za određivanje koncentracije kreatinina u serumu. Cilj ovog rada je pružanje pravovremene informacije kliničkim kemičarima o snazi, slabostima te dostupnim dokazima o ulozi automatiziranih laboratorijskih nalaza eGFR u otkrivanju CKD. Točnost i preciznost eGFR su prihvatljivi za većinu odraslih osoba kod kojih su izračunane vrijednosti < 60 mL/min/1,73 m2. Međutim, u određenim okolnostima eGFR treba tumačiti s oprezom (osobito kod bolesnika s eGFR > 60 mL/min/1,73 m2 te kod djece). U ovom se radu također raspravlja o odlukama koje su povezane eGFR, a tiču se kliničkih postupaka, indikacija za upućivanje nef rologu, važnosti standardizacije određivanja kreatinina, te uloge eGFR u odluci o doziranju lijeka. Zaključno, automatizirani laboratorijski nalazi eGFR povećati će rano otkrivanje CKD te omogućiti pravovremeno određivanje odgovarajućih renalno- i kardioprotektivnih terapija, kao i pružiti bolje informacije kod odlučivanja o propisivanju lijekova koji se izlučuju bubregom.
Ključne riječi
kronična bubrežna bolest; Cockcroft-Gaultova jednadžba; brzina glomerularne filtracije; jednadžbe za procjenu brzine glomerularne filtracije; jednadžba za modifikaciju prehrane kod bubrežne bolesti; kreatinin u serumu
Hrčak ID:
12857
URI
Datum izdavanja:
7.6.2007.
Posjeta: 10.955 *