Pregledni rad
POVIJEST VARAŽDINSKE GIMNAZIJE U DOBA PAVLINA U RUKOPISU KAMILA ĐOČKALA
Đurđica Cesar
Sažetak
Tema ovog referata je prikaz teksta o povijesti Varaždinske gimnazije u vrijeme pavlina čiji je autor kanonik Prvostolnog kaptola zagrebačkoga i osnivač Dijecezanskog muzeja zagrebačke nadbiskupije msgr. dr. Kamilo Dočkal, koji je bio i kućni prelat sv. Oca pape Ivana XXIII. Rođen je 1879. godine u Brodeku u Mađarskoj, a od 1885. godine, s obitelji živi u selu Ivančan-
ima kod Bjelovara gdje je svršio osnovnu školu, a četiri razreda niže realne gimnazije u Bjelovaru. Za nas je osobito interesantan i zbog toga što je V. i VI. razred polazio u Varaždinskoj gimnaziji, odakle 1897. odlazi u Zagreb da bi tamo u nadbiskupskom liceju svršio VII. i VIII. razred. Nakon gimnazijskog školovanja, tijekom kojeg se isticao odličnim uspjehom K. Dočkal je studirao na Bogoslovnom fakultetu u Zagrebu, a za svećenika je zaređen 1902. godine.
Odmah po ređenju odlazi na više nauke u Zavod Augustinianum u Beč i tu nakon četiri godine doktorira. Poslije toga vraća se u Zagreb gdje se bavi katehetskim radom. Godine 1915. imenovan je nadbiskupskim tajnikom, a 1920. kanonikom Prvostolnog kaptola zagrebačkoga, te ravnateljem sjemeništa (do 1935. godine).
Uz sve to nalazi vremena da se bavi književnim radom, glazbom, a
najznačajniji njegov rad vezan je uz osnivanje DIJECEZANSKOG MUZEJA Nadbiskupije zagrebačke. Posao oko toga povjerio mu je 1939. godine nadbiskup dr, Alojzije Stepinac. Kamilo Dočkal se maksimalno angažirao oko skupljanja materijala za Muzej i Muzej je u pravom smislu riječi njegovo životno djelo - on gaje stvarao i upravljao njime do smrti godine 1963. Uz to se bavi studijem crkvene povijesti. Objavio je mnogo radova iz područja apologetike, crkvene povijesti, umjetnosti i lijepe knjige. On sam sastavio je i bibliografiju vlastitih radova, koja se čuva u Nadbiskupskom arhivu.
Kada su se tijekom II. svjetskog rata iz Pešte vratili arhivski dokumenti o pavlinima i njihovim samostanima, Kamilo Dočkal je par godina proučavao togradivo, nakon čega nastaje opsežan rad "Grada za povijest pavlinskih samostala u Hrvatskoj". Rukopis je 1954. godine ustupljen JAZU radi tiska, ali to tada nije bilo moguće realizirati. Autor dio teksta posvećuje djelovanju pavlina u Varaždinu u odlomku pod naslovom "Samostan bi. Djevice Marije u Varaždinu" u sklopu kojeg prikazuje i njihov rad na Varaždinskoj gimnaziji.
Ključne riječi
Hrčak ID:
134443
URI
Datum izdavanja:
5.12.1998.
Posjeta: 1.194 *