Stručni rad
GIMNAZIJA U VARAŽDINU U RAZDOBLJU DJELOVANJA VARAŽDINSKE GIMNAZIJSKE EKSTENZE
Đurđica Cesar
Sažetak
Tema ovog referata je povijest varaždinske Gimnazije u razdoblju djelovanja Varaždinske gimnazijske ekstenze., koja je bila osnovana na poticaj nekolicine gimnazijskih profesora 1920. g. Ekstenza djeluje sljedećih deset vrlo plodnih godina, da bi u travnju 1930. g. prestala s radom, a od prosinca 1930. g. njen rad nastavlja Varaždinsko
pučko sveučilište, u kojem opet značajno mjesto zauzimaju gimnazijski profesori.
Rad Gimnazije u tom razdoblju odvija se u promijenjenim političkim okolnostima (stvaranje Kraljevstva SHS). U početku tog razdoblja Gimnazija će prolaziti kroz preobrazbu iz klasične u realnu gimnaziju.
Nedostatak prostora jedan je od problema s kojim se suočava Gimnazija nakon svršetka rata. Naime, ova škola dijeli svoju zgradu s još dvije škole: Nižom pučkom dječačkom školom (do 1933.) i Šegrtskom školom (do 1935.), tako da je Gimnaziji ostalo na raspolaganju samo istočno krilo. Kad je 1933. g. dio prostora bio ispražnjen, u nj se seli Ženska zanatska škola.
Kroz čitavo to vrijeme Gimnazija ima vrlo kvalitetan nastavni kadar, izuzetne profesore, od kojih neki sudjeluju u aktivnostima koje su premašivale prosvjetnu djelatnost, te su zaslužni za kulturna događanja u gradu i okolici (Filić, Košćec, Deduš, Galinec,
Kaman i dr.). Uz već spomenutu djelatnost Ekstenze, tu je još i znamenita Kulturno - historijska izložba, održana 1923. g., iz koje je proistekla ideja o osnivanju Gradskog muzealnog društva i otvaranje muzeja.
U Gimnaziji djeluju i učenička udruženja, u prvom redu "Svačić" unutar kojega su se razvile različite sekcije: literarna, likovna, sportska, glazbena, naučna itd., osim toga i Podmladak crvenog križa. Ferijalni savez. Stijeg izvidnika i dr.
Ključne riječi
Hrčak ID:
135268
URI
Datum izdavanja:
5.12.2004.
Posjeta: 1.359 *