Skoči na glavni sadržaj

Izvorni znanstveni članak

EKOLOŠKO I EKONOMSKO VREDNOVANJE ŠUMA U REPUBLICI HRVATSKOJ. Metoda cost–benefit analize

Sanja Tišma ; Institut za međunarodne odnose, Zagreb, Odjel resursne ekonomije i zaštite okoliša, Zagreb
Anamarija Pisarović ; Institut za međunarodne odnose, Zagreb, Odjel resursne ekonomije i zaštite okoliša, Zagreb
Anamarija Farkaš ; Institut za međunarodne odnose, Zagreb, Odjel resursne ekonomije i zaštite okoliša, Zagreb


Puni tekst: hrvatski pdf 9.879 Kb

str. 115-131

preuzimanja: 999

citiraj


Sažetak

Zaštita okoliša angažira, na globalnoj razini, sve više materijalnih resursa, postajući sve važnijim čimbenikom gospodarskog i društvenog razvoja, pa se potvrđuje potreba ekonomskog vrednovanja kvalitete dobara i usluga okoliša.
S obzirom na značaj turizma kao obećavajuće gospodarske grane za razvoj Republike Hrvatske uz obalu i more potrebno je voditi brigu i o očuvanju kvalitete šuma, tj. njihovim općekorisnim funkcijama. Stoga je spoznaja, da zaštita i učinkovito korištenje šuma ovisi i o utvrđivanju njihove stvarne cijene koja se u najvećem dijelu nalazi u općekorisnim funkcijama, potakla istraživanja za načinima i raspoloživim metodama njihova vrednovanja.
Analiza stanja šuma Gorskog kotara prikazana u ovome radu, potvrda je nužnosti provedbe projekta sanacije ugroženih područja. Iako predviđa relativno velika ulaganja, provjera projekta cost–benefit metodom pokazuje njegovu dugoročnu isplativost. Postupak cost–benefit metode prilagođen je vrednovanju općekorisnih funkcija šume. Uz uobičajeni postupak izračuna omjera troškova predviđenih projektom obnove šuma i koristi prikazanih porastom iskoristive drvne sirovine, u analizu je uključeno i vrednovanje turističke funkcije. Pritom je korištena metoda putnih troškova kojom su šumske značajke ocijenjene prema gledištima ispitanika s pomoću spremnosti plaćanja za njihovo uživanje.

Ključne riječi

cost–benefit analiza; ekološko–ekonomska analiza; metoda putnih troškova; općekorisna funkcija šuma; oštećenost šuma

Hrčak ID:

139462

URI

https://hrcak.srce.hr/139462

Datum izdavanja:

15.1.2002.

Podaci na drugim jezicima: njemački engleski

Posjeta: 2.418 *