Izvorni znanstveni članak
PRILOG TRADICIJSKOG ISKUSTVA PARADIGMI ODRŽIVOG RAZVOJA
Ivan Cifrić
; Filozofski fakultet, Zagreb
Sažetak
U radu se polazi od teze da je tradicionalno seljačko društvo u svakodnevici sadržavalo neke vrijednosti koje moderno društvo ponovno otkriva kao važne za suvremeni socijalnoekološki diskurs.
Na tri izabrana područja života tradicionalnog i moderniziranog hrvatskog sela autor navodi primjere socijalnoekološke prakse. Ona se odnosi na materijalnu, socijalnu i duhovnu dimenziju društva i njihovu isprepletenost u praksi pojedinca i kolektiva. To su aktivnosti tijekom godišnjeg ciklusa života putem kojih se odražava odnos čovjeka prema proizvodnji (razmjena materijala, tropoljni sustav, monokultura i specijalizacija, čišćenje od korova, reprodukcija i selekcija, zaoravanje strništa, solidarnost sa životnom zajednicom), okolišu (fukcionalnost i estetika krajolika, okolišna infrastruktura, održavanje prometnica, briga o šumama, vrt i divljina, odgovorna budnost) i naselju (kućni okoliš, tri groblja, nametnici i štetočine, lokalna samopomoć i solidarnost).
Problematici se pristupa induktivno s namjerom pokazati neke strukturne elemente seljačkog društva i tradicijske kulture. Time se ukazuje na potrebu istraživanja sadržaja i strukture identiteta ruralne (tradicijske) kulture. Navedeni primjeri i situacije ne diferenciraju strogo tradicionalno i modernizirano selo. Tradicionalno selo je nestalo a modernizirano selo je zadržalo neke njegove predloške socijalnoekološke prakse.
Ključne riječi
okoliš; ruralni identitet; socijalnoekološka praksa; seljačko društvo; tradicija
Hrčak ID:
139496
URI
Datum izdavanja:
15.9.2002.
Posjeta: 1.969 *