Izvorni znanstveni članak
PRIMJENA FITOTERAPIJE KAO OBLIKA ETNOVETERINARSKE MEDICINE NA PODRUČJU STARE PLANINE U SRBIJI
Nemanja Šubarević
; Katedra za ishranu i botaniku, Fakultet veterinarske medicine Univerziteta u Beogradu, Republika Srbija
Oliver Stevanović
; JU Veterinarski institut “Dr Vaso Butozan”, Banja Luka, Bosna i Hercegovina
Branko Petrujkić
; Katedra za ishranu i botaniku, Fakultet veterinarske medicine Univerziteta u Beogradu, Republika Srbija
Sažetak
Etnoveterinarska medicina (EVM) obuhvaća primjenu narodnih znanja i vještina u zdravstvenoj zaštiti, produkciji i uzgoju domaćih životinja. Također, znači razumijevanje preventivnih dijagnostičkih, terapijskih vještina i tretmana na životinjama omogućavajući unapređenje javnog zdravlja. EVM ima širi značaj u organskom uzgoju i zaštiti životne sredine.
Naše ispitivano geografsko područje je značajno, jer je naseljeno Šopima ili Torlacima, posebnom etnografskom grupom Južnih Slavena. Torlaci su razvili originalne načine liječenja i gajenja životinja, prije svega ovaca.
Cilj rada je bio da se kod stanovništva s područja istočnog dijela Stare planine iz Dimitrovgrada, Pirotski okrug, ispita znanje iz poznavanja etnoveterinarske medicine, da se ukaže na specifičnost i značaj znanja u odnosu na geografsko područje i utvrdi primjenljivost znanja u modernoj veterinarskoj medicini.
Ispitano je 50 stanovnika s područja sela: Gornji Krivodol, Boljev Dol, Kamenica i Senokos.
Sva sela su na području grada Dimitrovgrada, Pirotski okrug, Republika Srbija. Korištene su metode nestrukturnog, polustrukturnog i terenskog razgovora.
Prema prikupljenim podacima, konstatovane su 64 recepture, od kojih 43 uključuju primjenu recepata s ljekovitim biljkama, a ostali podaci su različite metode dijagnostike, terapije, prevencije i ishrane životinja.
Ključne riječi
etnoveterinarska medicina; Srbija; Stara planina; Dimitrovgrad
Hrčak ID:
142118
URI
Datum izdavanja:
15.6.2015.
Posjeta: 3.512 *